Портрет професіонала / Статті / День сисадміна

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

14.07.2008 День сисадміна

В останні роки ринок інформаційних технологій особливо динамічний: з'являються нові й розвиваються вже існуючі напрямки. Звичайно ж, це приводить до зростання попиту на грамотних співробітників. У професіоналах зацікавлені не тільки провідні компанії-розробники, але й ті фірми, які прагнуть активніше використовувати створювані ними продукти. Які ж IT-фахівці можуть сьогодні розраховувати на вигідні пропозиції роботодавців?

Поговоримо про професію системного адміністратора або, як сьогодні говорять, сисадміна. Чому саме про неї? Тому що людина, яка нею володіє, забезпечує безперебійне функціонування всіх комп'ютерів організації. До неї звертаються, коли щось ламається або зависає. Саме вона стежить за тим, щоб весь високотехнологічний парк машин зі всіма базами даних, необхідними для життєдіяльності компанії, працював як годинник.

До речі, в останню п'ятницю липня відзначають День системного адміністратора, причому аж у 20 країнах.

До обов'язків таких співробітників може входити все, що хоч якось пов'язане з інформаційними технологіями: налаштування обладнання, закупівля комп'ютерної техніки, установка і підтримка роботи серверів, розробка web-сайту, адміністрування баз даних і поштових серверів та багато чого іншого.

Насправді сисадмін-універсал, який і мережу протягує, і сервіси налаштовує, і програми пише, і з web-сайтом працює - велика рідкість. Як правило, у великих компаніях є технічні відділи, де працюють декілька фахівців. Кожен з них відповідає за певну ділянку. Наприклад, двоє займаються організацією мережі у фірмі, декілька осіб працюють з поштою, web-сервером, базою даних та іншими сервісами, а ще двоє чи троє бігають по користувачах, вирішуючи вічні проблеми з цією мудрованою і заплутаною OS Windows.

У не таких великих організаціях зі всіма питаннями інформаційного та технологічного забезпечення справляються один-два спеціалісти. Ось у цьому випадку Сисадмін (саме з великої літери) повинен уміти виконувати будь-яку роботу, тобто не тільки знати, але і уміти розбиратися у високих технологіях і у всьому, що з ними пов'язане.

Чого ж насправді хочуть роботодавці від людини, яка претендує на посаду системного адміністратора? Звичайно, в кожній компанії свої вимоги до кандидатів. Відзначимо ті, що висувають найчастіше:

 • вища технічна освіта, наявність додаткових сертифікатів;
 • знання технічної іноземної мови (англійської);
 • професійний досвід - від року;
 • навики роботи з однією, а краще з декількома технологіями і операційними системами родини Microsoft: Windows (2000, Server 2003, ХР), Exchange, SMS, MOM, Project Server, Share Point;
 • знання у галузі web-технологій, наприклад Apache, SQUID, PERL/CGI, PHP, MySQL;
 • навики організації і налаштування серверних і мережевих продуктів;
 • знання новинок у сфері високих технологій;
 • комунікабельність, активність, амбітність, товариськість;
 • уміння успішно представляти і себе, і свій продукт;
 • високий рівень інтелекту, аналітичний склад розуму;
 • найважливіша риса в сучасному бізнесі - уміння працювати в команді.

Тепер додамо ті обов'язки, які роботодавці можуть покласти на вас з метою економії засобів на оплату праці додаткових технічних спеціалістів:

 • нарощування корпоративної мережі, прокладка кабелів;
 • технічна підтримка офісу і мережі магазинів;
 • відповіді на дзвінки і облік вхідних заявок;
 • складання кошторису на оновлення парку машин;
 • закупівля, установка і налаштування комп'ютерів, а також системного обладнання;
 • знання оргтехніки, заправка картриджів, знання офісної АТС тощо.

Проте не через перераховані "принади" професія системного адміністратора стає останнім часом все більш привабливою - IT-спеціаліста не можна образити чи звільнити! Але влада сисадміна хоча й велика, але не безмежна: він не є керівником у повному розумінні цього слова і ніколи ним не буде. Величезну роль у даному випадку відіграє те, яким чином у нього складаються стосунки з першими особами компанії.

Звичайно в організації немає людини, компетентнішої в питаннях комп'ютеризації, аніж сисадмін. У великих компаніях він здатен дослужитися до начальника інформаційного відділу (Chief Information Officer - CIO). У середніх чи малих фірмах він може завоювати великий авторитет і навіть стати правою рукою шефа. Адже сам власник бізнесу навряд чи схоче розбиратися у всіх тонкощах інформаційних технологій: у нього не буде на це ані часу, ані бажання. Тому він або сліпо довіриться своєму IT-спеціалісту, або ставитиметься до нього з великою підозрою. Перший варіант зустрічається набагато частіше. Не забувайте також, що хороший сисадмін має бути психологом і ще багато ким. Оскільки, повторюємо, дуже важливим є уміння працювати в команді.

Ви ще не передумали влаштовуватися на роботу сисадміном? Готові звалити на себе непосильний тягар усіх згаданих вище обов'язків? Тоді продовжимо. І поговоримо про вищу технічну освіту, яка сучасному IT-професіоналу просто необхідна. Років шість чи сім тому його функції виконували переважно майстри-самоучки. Тепер же таким фахівцем можна стати після закінчення ВНЗ. Але не сподівайтеся, що в довгоочікуваному дипломі буде записано: "Системний адміністратор". У нас, та, мабуть, і на Заході, поки що немає ВНЗ, який випускав би саме їх.

Просто існують спеціальності, наприклад "математик" чи "програміст", представники яких частіше за інших стають IT-спеціалістами. Саме на цих галузях мають знатися молоді люди, які збираються реалізувати себе в системному адмініструванні. Загалом, базовим має бути комплекс предметів, який складає Computer Science.

Для того, щоб потенційний роботодавець надав перевагу саме вам, наперед подумайте про свою освіту. Вибирайте технічний ВНЗ, випускники якого традиційно користуються попитом, починаючи, як правило, з третього курсу. Проте студенти не повинні обмежувати себе тільки тими знаннями, які одержують у рамках програми ВНЗ.

Більше шансів одержати вигідну пропозицію від наймача у щасливих власників сертифікату системного адміністратора. Цей документ підтверджує знання і свідчить про те, що людина готова до вирішення певного кола завдань. Вимоги в різних центрах сертифікації відрізняються, але загальною є необхідність здавати для отримання документа один чи декілька іспитів (тестів). Питання до них спеціально розробляють у кожній з таких установ. Тим, хто успішно справився із завданням, видають офіційний міжнародний сертифікат, який свідчить про високу кваліфікацію IT-спеціаліста.

Які ж їхні перспективи для побудови вдалої кар'єри? Справжні професіонали не сидять на місці. Вони не мають нагоди цілими днями зависати на форумах і у мережевих іграх. У них дуже багато обов'язків, і за виконання останніх належить гідна оплата. Таким майстрам своєї справи вдається піднятися кар'єрними сходами. Є приклади, коли професіонал в адмініструванні доростав до керівника IT-відділу великої компанії і навіть розпочинав власну справу.

Системний адміністратор - це людина, яка виконує широке коло обов'язків. Він вирішує масу поточних питань, постійно допомагає користувачам з різних відділів впоратися з різними технічними проблемами, адже бувають ще й аврали, коли компанія закуповує безліч новеньких комп'ютерів. Але хороший IT-фахівець встигає все! Не сумніваюся, настане день, коли і ви зможете по праву долучитися до струнких рядів цих професіоналів! Ваш день сисадміна не за горами! Вчіться, прагніть, дійте сміливо!

Переклад статті Олени Волгіної
"День сисадмина",
"Работа & зарплата"
джерело: "Работа и учеба"
- 2007. - №6 (494). - с.40-41
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті