Notice: Undefined variable: vote_query_list in /home/www/osvita.org.ua/data/www/prof.osvita.org.ua/xcore/project/voting/voting.inc.php on line 168
У фінансисти б я пішов - нехай мене навчать! // Профорієнтація
Портрет професіонала / Статті / У фінансисти б я пішов - нехай мене навчать!

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

18.01.2008 У фінансисти б я пішов - нехай мене навчать!

Для молоді, яка закінчує школу, зараз, взимку, час замислитися над вибором професії. Якщо ви вже захоплюєтеся точними науками і з цікавістю стежите за новинами економіки та бізнесу, давайте розглянемо сутність такої професії як фінансист, фінансовий директор підприємства.

Вважається, що коли до грошей бути поближче, ймовірність збагачення збільшується. Недарма протягом останнього десятиліття молоді люди віддають явну перевагу професії економіста і мріють працювати у банку, процвітаючій нафтовій або газовій компанії. При цьому професію "фінансист" майже ніхто не згадує. Проте економіст і фінансист - професії різні.

Латиною термін "фінанси" означає "закінчення", "фініш" - завершення грошових розрахунків населення із державою. Французи, яким подобається геть усе переінакшувати, поняттям "finance" назвали готівку, дохід.

Словник банківських термінів дає таке визначення: "фінансист - фахівець, який здійснює великі грошові операції на легітимній основі".

Ринок, інвестиції, впровадження нового товару, реклама, конкурентоспроможність - поле діяльності для сучасного фінансиста. Молодий фахівець має знати, куди вкласти капітал, щоб отримати значну вигоду. Якщо фінансист недосвідчений чи має недостатню кваліфікацію, він може неправильно вкласти ці гроші, унаслідок чого вони можуть пропасти.

Завдання фінансиста - вигідно вкласти кошти. Одним із найважливіших завдань фінансиста є оцінка оптимального поєднання ризику і доходу.

Економічної теорії у ринковому розумінні у нас практично не існувало. Тільки на початку 90-х років ВНЗ почали відкривати кафедри фінансів із навчанням фахівців такого профілю. Викладання теорії зазнало революційних змін. Прискіпливо й скрупульозно вивчається економетрика. Оскільки нині весь економічний світ розмовляє англійською, вивченню мови також приділяється багато уваги. Розвиток національної фінансової системи є неможливим без знання фінансових систем розвинених країн світу. Цьому у процесі навчання держава приділяє величезне значення.

У ідеалі, кожен фінансист прагне стати фінансовим директором підприємства.

Фінансовий директор - це фахівець, який відіграє одночасно три ролі - бухгалтера, економіста і фінансиста. І не так давно в Україні фінансовим директором називався "перейменований" головний бухгалтер. Вирішував він переважно завдання бухгалтерські - вів облік, стежив за зміною відповідного законодавства, контактував з податковими органами, банками тощо. Тобто, займався поточними тактичними питаннями. Така ситуація була і у 80-х роках Заході. У 90-х роках на Заході роль фінансових директорів суттєво змінилася - від них почали вимагати не тільки високої фінансової кваліфікації, а й знання інших галузей корпоративного управління. І найголовніше: вони нарешті почали вирішувати стратегічні, а не тактичні завдання. В результаті, "портрет" фіндиректора дуже змінився. Це ж сталося і в Україні протягом останніх декількох років.

Відповідно до міжнародного визначення, фінансовий директор - CFO (Chief Financial Officer) - це фахівець, що відповідає за здійснення фінансових планів і облікових процедур компанії. Він керує фінансовим департаментом, що входить до структури компанії та контролює такі напрямки діяльності компанії, як:

 • управління активами,
 • планування і виконання бюджету,
 • аудит,
 • податкове планування,
 • бухгалтерська і управлінська звітність,
 • управління нерухомістю,
 • страхування та ін.

Слід враховувати, що фінансовий директор - це й спеціаліст, і керівник у одній особі. У його обов'язки входить не тільки управління фінансами, а й адміністративні обов'язки. Тобто, людина може бути відмінним фінансовим менеджером, контролером, економістом, але, не володіючи навичками управління людьми і бізнес-процесами, не зможе стати хорошим директором. Під керуванням фіндиректора функціонує фінансовий відділ, у складі якого працюють різні фахівці: фінансові аналітики, фінансові менеджери, фінансові контролери та інші. Финдиректор тісно співробітничає з бухгалтерією, у багатьох компаніях навіть керує нею. Финдиректор також бере участь у процесі ціноутворення, тому підтримує постійні контакти з відділом маркетингу.

Окрім хорошої освіти і високого інтелекту фінансисту, а у майбутньому - фіндиректору, необхідні й особливі риси характеру. Це насамперед:

 • стратегічне мислення,
 • вміння відключатися від "текучки",
 • мислити глобально і неординарно,
 • вміння аналізувати величезні обсяги інформації,
 • гнучкість і стресостійкість,
 • здатність твердо захищати свою позицію,
 • лідерські і організаторські якості і навички.

Як же здобути посаду фінансового директора?

Відразу по закінченні інституту вас навряд чи відразу візьмуть на цю посаду. Спочатку потрібно "промацати" рух коштів на підприємстві зсередини - попрацювати рядовим співробітником планової служби, бухгалтерського відділу. З іншого боку, знань, здобутих у процесі навчання в інституті, напевно почне бракувати. Дана професія вимагає постійного самовдосконалення, самонавчання, а часто - і необхідності здобуття другої вищої юридичної освіти. Але коли ви, молодий чоловіче, досить амбітні, пред'являєте високі вимоги себе, організовані - мине зовсім небагато часу, і ви досягнете бажаного результату, тобто обіймете посаду фінансового директора великої компанії.

На завершення слід зазначити, що фінансові директори на українському ринку праці сьогодні - у числі найбільш високооплачуваних фахівців. Звісно, зарплата фіндиректора залежить від того, на якому підприємстві він працює, також, звісно, від його професіоналізму, ділових якостей, вміння ефективно керувати.

Переклад статті
Лариси Письменної
"В финансисты я б пошел -
пусть меня научат!"
,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті