Потрібні фахівці / Статті / Престижна професія: гонитва за фантомом?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

11.07.2007 Престижна професія: гонитва за фантомом?

Престижна спеціальність: слова, що зачаровують абітурієнтів та їх батьків, примушуючи їх вести нерівний бій у праві зайняти місця на потрібному факультеті, долаючи скажений конкурс. Престижна спеціальність, на їхню думку, запорука якщо не успішного, то, на крайній випадок, безбідного існування. І мало хто замислюється, що престижна спеціальність - це не місце роботи, і навіть не професія, а просто красиве формулювання. Іноді прозріння коштує дуже дорого...

Учителі фізики й математики не могли нахвалитися Андрієм і пророчили йому кар'єру інженера. "Стану я гарувати за копійки!" - пхикнув юнак. Подолавши скажений конкурс, він вступив на правничий факультет (відверто кажучи, не обійшлося без батьківських зв'язків).

Вчитися було важко й нудно. Те, що хитросплетіння вітчизняного законодавства - не його покликання, Андрій зрозумів уже на першій сесії. Але тішився надією, що диплом солідного закладу прочинить йому будь-які двері. Та коли справа дійшла до працевлаштування, його спіткало велике розчарування: здавалося, країна забезпечена юристами на десять років наперед. Зараз Андрій сидить без роботи. Щоправда, певною мірою знання, отримані в інституті, стали у пригоді - хлопець пише реферати та курсові на замовлення...

Однокласник Андрія Сашко за модною професією не гнався. Вступив на зварювальний факультет, де конкурс був просто-таки нульовим, якщо не мінусовим. Учився непогано, хоча особливо не перенапружувався, і роботу собі знайшов за фахом - у приватній будівельній фірмі із зарплатою близько 700 доларів. Роботодавці забрали здібного хлопця з руками й ногами...

Магістр-менеджер абияк кладе кахлі в чужих ваннах, не маючи можливості працювати за фахом, а кваліфікованих будівельників удень зі свічкою не знайдеш... Дипломований бухгалтер невпевнено покрикує на дошкільнят - у дитячому садку бракує виховательок... І вся ця катавасія через те, що одні професії - модні, а інші - затребувані, а між ними - прірва незнання.

Нині юнаки й дівчата на свій страх і ризик обирають "надійну" професію, яка їх "прогодує", переважно керуючись порадами батьків, стереотипами, що склалися в суспільстві, та агресивною рекламою певних навчальних закладів. При цьому ні абітурієнти, ні їхні батьки найчастіше не мають реального уявлення про затребуваність фахівців у обраній ними галузі. Насправді ж, як стверджує директор Державного центру зайнятості Володимир Галицький, на ринку праці бухгалтерів, юристів і економістів на одну вакансію претендують до 50 осіб.

Чому ця інформація так повільно доходить до загалу? Можлива одна з версій. Певна професія вважається особливо "хлібною", відповідно, опанувати її хочуть багато молодих людей. До вузу, де навчають цієї спеціальності, - скажений конкурс, десятки претендентів на місце. З одного боку, рейтинг популярності такого закладу, зокрема відповідного факультету, зростає. З іншого - якщо щось має надцінність, за нього варто і заплатити... Тож, поки матиме місце корупція під час вступу, існуватимуть і "блатні" спеціальності, й особи з вузівського середовища, не зацікавлені у розвінчанні їх престижності.

Втім, не стверджуватиму, що на престижну спеціальність можна потрапити тільки через знайомство - знання і здібності теж відіграють свою роль. Та подумайте про майбутнє. Чи чекає на вас після закінчення вузу "тепленьке" місце з гарним окладом? Може, ви успадкуєте сімейний бізнес, адвокатську контору? Ні? Тоді приготуйтеся до труднощів. Обираючи модну професію, ви аж ніяк не забезпечуєте собі гарантоване працевлаштування.

До речі, притому, що юристів і економістів у країні справді надлишок, КЛАСНИХ фахівців у цих сферах не так багато і цінуються вони на вагу золота. Хто ж довірить захищати себе в суді адвокатові, котрий закони востаннє бачив на шпаргалках і забув про них відразу ж після сесії? Хто передасть фінансову документацію підприємства молодому бухгалтерові, котрий прогулював пари, а потім платив за іспити?

Логічний ланцюжок "престижний диплом - гарна робота" продовжує гіпнотизувати мізки, незважаючи на те, що реальна картина трохи інша. Часи, коли держава готувала собі працівників, а потім забезпечувала їх робочими місцями, залишилися далеко в минулому. Нині документ про вищу освіту сам по собі не гарантує майже нічого, проте може бути гарним додатком до знань, таланту, працелюбності, вміння "крутитися" і правильно обраної сфери діяльності. Студенти Київської політехніки наводили випадок, коли здібний молодий комп'ютерник став начальником відділу, не маючи диплому спеціаліста. "Коли відчую потребу в подальшому кар'єрному зростанні, отримаю диплом екстерном або заочно, це буде зовсім не важко", - казав він.

Нечисленні вакансії чекають на справжніх профі. Подумайте, що для вас важливіше: "вигризти" посаду у здібнішого конкурента, котрий міг би принести більше користі суспільству, чи зайняти власну нішу, в якій вас цінуватимуть як унікального фахівця?

Нині дві третини вакансій, які не укомплектовуються протягом місяця, це робочі професії: токар, фрезерувальник, будівельник, електрозварювач тощо. На виробництві бракує інженерів-механіків, технологів, конструкторів. Країна гостро потребує вчителів, лікарів, медсестер, водіїв... Та молоді люди, які могли б успішно працювати в цих галузях, найчастіше або не знають, наскільки затребувані дані професії, або лякаються низьких зарплат і незадовільних умов праці.

Тут уже варто втрутитися державі. Вона має підвищити зарплати, інформувати населення про фактичний стан справ на ринку праці, переорієнтувати систему профтехосвіти і вищої освіти на реальні потреби вітчизняної економіки, пропагувати справді потрібні професії.

Цього року Міністерство освіти і науки нарешті прислухалося до волань ринку праці і скоротило держзамовлення на такі спеціальності, як економіка та підприємництво, менеджмент, право. Водночас збільшило квоту на підготовку фахівців із фізико-математичних наук, інформатики, машинобудування, енергетики, хімії, інженерних напрямів у легкій, харчовій промисловості, будівництва й архітектури. Міністр освіти Станіслав Ніколаєнко навіть пообіцяв збільшити на третину стипендії тим, хто піде навчатися на спеціальності, де зараз конкурс 1-3 особи на місце…

Отже, чи варто гнатися за престижною спеціальністю? Гадаю, варто, якщо саме в ній ви бачите своє покликання. Якщо знання саме в цій царині знадобляться вам у майбутньому, а не вилетять із голови відразу ж після одержання диплома. І якщо ви хоч приблизно уявляєте, де зможете працювати через п'ять-шість років. Водночас не звужуйте собі горизонти - дізнайтеся про різні професії та можливості, які вони відкривають, пройдіть профорієнтаційні тести. Можливо, замість того, щоб прагнути примарного "світлого майбуття", ви зможете проявити себе там, де це буде справді потрібно людям?

Аліна Бажал,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті