Потрібні фахівці / Статті / Які спеціальності користуються попитом у Львівськ...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

18.10.2007 Які спеціальності користуються попитом у Львівському регіоні

Нас усіх змалечку привчають, що для того, щоб гідно існувати, необхідно працювати і заробляти собі на "хліб насущний". Але ж люди - не роботи, тому прагнуть на своєму робочому місці не тільки механічно працювати, але й реалізовувати свою особистість в професійному плані, отримувати від роботодавця соціальні гарантії. Досягти цього вдається вкрай важко. Тому і трапляється так, що людина стає безробітною.

У нашій статті ми спробуємо розглянути питання про те, як не стати безробітним у Львівському регіоні, а також що варто знати і робити для того, щоб знайти роботу і бути незамінним працівником.

Центри зайнятості

Якщо ви, шановні мешканці Львівщини, за злим жартом долі стали безробітними, то вам завжди готові простягнути руку допомоги у державних центрах зайнятості. За статистикою Львівського обласного центру зайнятості (ЛОЦЗ), упродовж січня-серпня 2007 року соціальними послугами цих установ скористалося близько 94 тис. безробітних громадян, близько 32,5 тис. осіб протягом цього періоду вдалося знайти роботу. Високий рівень безробіття у регіоні найчастіше зумовлений такими трьома чинниками:

- люди не задоволені умовами своєї праці і шукають кращого місця роботи;

- молодь по закінчені навчальних закладів за відсутності досвіду роботи не може працевлаштуватися;

- велика кількість не затребуваних на ринку праці спеціалістів.

Фахівці ЛОЦЗ відзначають, що доволі великий попит на ринку праці у Львівській області спостерігається на фахівців робітничих професій, а саме: малярів, водіїв, електрогазозварників, столярів, слюсарів, токарів, мулярів та інших. Щодо вакансій службовців, то актуальними залишаються спеціалісти таких професій як: інженер, бухгалтер, менеджер зі збуту, інспектор, контролер-ревізор.

Сорокатрьохрічний Андрій Омельченко протягом трьох тижнів знайшов роботу у центрі зайнятості.

- Сам я муляр-штукатур. Спочатку їздив на роботу в Москву, але дружина напосіла, щоб шукав роботу десь тут, вдома. Я і спробував звернутися в місцевий центр зайнятості. Вдалося доволі непогано працевлаштуватися і заробіток мене цілком влаштовує. Платять від виробітку - що заробив, те і маєш. Син ось закінчує дев'ятий клас, то, мабуть, буде поступати до будівельного технікуму у Львові. Піде, як говориться, стопами батька. Потім, принаймні, хоч роботу знайде. Бо, дивлюся, у нас у бригаді всім за тридцять-сорок. Ще років двадцять і нікому буде стін мурувати, - розказує Андрій.

Таку думку підтримують і працівники ЛОЦЗ. За їхніми словами, сучасна молодь прагне бути юристами, економістами, менеджерами. Усі хочуть сидіти в офісних кабінетах за паперами і заробляти гроші. Але на сучасному етапі ринок праці перенасичений такими фахівцями. І тому для того, щоб спрямувати молодь у правильне професійне русло, у Львівській області центрами зайнятості надаються профорієнтаційні послуги. Для того, щоб отримати професійну консультацію, достатньо звернутися до профконсультанта, який надасть компетентну пораду для того, щоб ви максимально ефективно зуміли використати свої навички та здібності на ринку праці.

Василь Горобець в цьому році вступив до кулінарного училища.

- По закінчені школи я не знав куди вступати. Але одного разу до нас до школи прийшли працівники з центру зайнятості. Нам розказали, що будь-хто може звернутися до них за консультацією стосовно майбутньої професії. Я спробував. Прийшов у центр зайнятості, написав відповідні тести. Мені сказали, що відповідно до моїх вмінь та зацікавлень, найкраще здобувати професію у сфері громадського харчування. От я і навчаюся на кухаря, цілком задоволений, що скористався цією порадою.

Для вирішення проблем молоді на базі Львівського центру зайнятості створена молодіжна біржа праці. Метою даної біржі є забезпечення підприємств, установ та організацій молодими кадрами. З такою метою створена база вакансій, організовуються ярмарки кар'єр. Багатьом молодим людям вдається знайти тут своє перше робоче місце.

Якщо не в центрі зайнятості, то де ж?

Не дивлячись на широкий спектр послуг, які надають центри зайнятості, багато людей шукають роботу не лише тут, а використовують також інші методи працевлаштування. Молодь, в основному, шукає роботу самостійно, через знайомих або по оголошенню. Безробітний, який уже деякий час пропрацював і має досвід роботи, може звернутися за допомогою до рекрутингового агентства.

Рекрутингове агентство "Без проблем", що у Львові, спеціалізується на підборі персоналу у м. Львові та Львівській області. За свідченнями працівниці агентства Наталії, в основному в них затребувані спеціалісти, які обслуговують готельно-ресторанні комплекси (кухарі, адміністратори, офіціанти), працівники робочих та рідкісних спеціальностей. Існує на ринку праці також попит на роботу в охоронних структурах. Також Наталія розповіла, що найважче у них знайти роботу тим людям, які не мають досвіду роботи, бо роботодавець, який звертається у рекрутингове агентство, вимагає перш за все від потенційного працівника досвіду роботи. Адже рекрутингові агентства спеціалізуються, в основному, уже на професійних та досвідчених кадрах, які мають відповідні навички та вміння.

У кадрово-рекрутинговому агентстві "Вакансії" мені вдалося дещо тісніше поспілкуватися з управляючим партнером "RTC group" (до відомства якого належить фірма) Оксаною Краснопольською.

Оксана Краснопольська

Оксана Краснопольська

- Скажіть, будь-ласка, яка складається на даний момент ситуація на ринку праці у Львівській області?

- Зараз можна з впевненістю сказати, що справжній спеціаліст у будь-якій галузі може заробити собі на життя. Найважливіше бути спеціалістом. Хоча на даний момент спостерігається ситуація, коли найбільш затребуваними є фахівці в сфері високих технологій, менеджменту, економіки і фінансів (спеціалісти вузького профілю). І, звісно, високим залишається попит на працівників робочих професій. Зараз спостерігається дефіцит робочої сили, тому спеціаліст з вищою освітою до середини своєї кар'єри буде заробляти не більше робочого на будівництві. Однак, він буде працювати в офісі, а не на будівельному майданчику.

- Які ж вікові категорії населення найчастіше вдаються до Ваших послуг?

- Здебільшого до нас звертаються фахівці від 24 до 40 років. Молоді спеціалісти рідко стають клієнтами рекрутингового агентства, адже ми спеціалізуємося на досвідчених кадрах. Правда, був випадок, коли ми спеціально зверталися за допомогою до однієї з кафедр "Львівської політехніки" і знайомилися зі студентами останнього курсу з метою запросити їх на роботу в одну з компаній Львова. Можу сказати, що робота з випускниками - це перспективний напрямок задоволення кадрового дефіциту в країні.

- А чи не спостерігали Ви, наявність яких особистих рис допомагає людині вдало працевлаштуватися?

- Перш за все, це прагнення бути кращим і першим. Важливими є також комунікабельність і цілеспрямованість, бо, зазвичай, під час навчання ми студіюємо наукові дисципліни, але ж, насправді, комунікаційні навички становлять половину кар'єрного успіху.

- На що б Ви рекомендували орієнтуватися при виборі майбутньої професії?

- Мати любов до роботи, якою Ви бажаєте в майбутньому займатися. Я й сама відносно недавно робила такий вибір. І одразу відкинула популярні на той час спеціальності, як журналістика, юриспруденція, педагогіка чи медицина. Я намагалася проаналізувати, чи є здібності до цієї роботи і чи не будуть вони конфліктувати з моїми особистими принципами і цінностями. Так склалося, що я обрала соціальну роботу в НУ "Львівська політехніка" і жодного разу не пожалкувала про такий вибір. Мені сподобалася моя спеціальність, і я доволі швидко знайшла свою першу роботу. З часом, звичайно, я дещо змінила свою кваліфікацію на сферу рекрутингу і управління персоналом. Тому, як на мене, головне не професія, яку Ви обрали, а прагнення працювати. Отож працюйте і ще раз працюйте, а успіх прийде сам по собі.

Із розмови з пані Оксаною, стало зрозуміло, що ринок праці у Львівському регіоні, перш за все, вимагає професіоналів, які бажають і вміють працювати. Розгорнувши будь-який часопис із львівськими оголошеннями щодо працевлаштування, ми побачимо величезний спектр різних вакансій. Візьмемо, наприклад, газету реклами та оголошень "Ваш магазин". Відкривши її сторінки, одразу впадає в око великий попит на інженерів, водіїв, менеджерів.

Валентин Рущак, 32 роки, водій маршрутки.

- Я знайшов роботу через оголошення в газеті. Були потрібні водії. Я зателефонував. Мене спитали, чи маю я свій автобус. Я, звісно, його не мав, бо на фірмі, на якій я працював, на такий "агрегат" не заробиш. Отож мені запропонували їздити на маршрутці, яка належить підприємству. Заробіток, правда, дещо менший, ніж якщо б було своє авто, але цілком пристойний. Все супер, тільки шкода, що клієнти інколи агресивні трапляються, - піджартовує чоловік.

На вулицях Львова також доволі часто можна зустріти оголошення з пропозиціями зайнятися багаторівневим маркетингом (MLM). Загалом немає нічого поганого в даному виді занять, але він підходить не всім. Тут можуть реалізувати себе лише "пробивні" особистості з "підвішеним" язиком. В багаторівневому маркетингу зазвичай підробляють студенти. Заробітком спудеїв також традиційно вважаються професії промоутера, кур'єра, інтерв'юера, мерчендайзера. Вільних вакансій для цих видів занять також вистачає.

Юля Петренко, 20 років, майбутній економіст. Зараз підробляє промоутером:

Одного разу на стіні будинку відірвала оголошення з номером телефону фірми, якій були потрібні промоутери. Я зустрілася з їхнім працівником і мені запропонували рекламувати майонез у супермаркетах. Я погодилася. Спочатку платили по 7 гривень за годину, зараз більше. Можливо з часом підвищать і по посаді до супервайзера. Хоча, в майбутньому я все ж таки планую працювати за своєю спеціальністю. Якщо пощастить, то може вдасться працевлаштуватися у фірмі, з якою зараз співпрацюю.

У Львові та в районних центрах для молодих людей без серйозного досвіду роботи пропонують також зайнятість у ролі рекламного чи торгового агента. Ця професія, як і усі інші професії у сфері маркетингу, вимагає від особи, яка бажає "просувати" товар, таких рис характеру як терплячість, наполегливість, а також високий рівень комунікабельності. Даний вид діяльності носить доволі перспективний характер. Особа, яка з часом напрацює серйозну клієнтську базу, згодом може відкрити свою власну фірму. Львівський регіон, який доволі потужно розвивається в економічному плані, в майбутньому все більше потребуватиме фахівців з галузі маркетингу, тому тут також є над чим замислитися.

Де найгостріше стоять проблеми безробіття?

Найкатастрофічніша ситуація з зайнятістю у Львівській області спостерігається в селах та маленьких містечках. Працевлаштуватися тут надзвичайно важко, а подекуди і зовсім неможливо. З розпадом колгоспів сільське населення стало безробітним. У тих місцях, де ще збереглося хоч якесь колективне господарство, люди мають невеликі джерела доходів. Зазвичай люди із сільської місцевості виїжджають працювати за кордон або добираються на роботу до більших міст, де знайти робоче місце набагато легше. Деякі селяни, правда, намагаються започаткувати власний бізнес і зайнятися фермерством. Але без початкового капіталу тут важко обійтися. Отримати кредит чи залучити інвестиції на такий вид діяльності фактично неможливо. Підтримка з боку держави є мізерною. Тому весь бізнес базується на примітивній реалізації товарів з власного підсобного господарства.

Молодь, яка виїжджає з львівського села на навчання у міста, здебільшого, там і працевлаштовується. Відсутність робочих місць у селах і є основною причиною занепаду сіл Львівської області.

Як вдало працевлаштуватися у Львівському регіоні?

Перш за все треба бути оптимістичним у своїх пошуках. Ринок праці Львівщини є доволі різноманітним, тому особливих труднощів з працевлаштуванням тут виникати не повинно. Найчастіше, як показує практика, люди не можуть працевлаштуватися тому, що не можуть знайти рівноважного консенсусу з роботодавцем.

Якщо шукаєте роботу, то слід чітко визначитися, ким ви бажаєте працювати (яку посаду обіймати), бо, як розповідають фахівці львівських агентств зайнятості, люди часто на питання: "Яка робота Вас цікавить?" відповідають: "А що Ви можете мені запропонувати?". Такий діалог, як правило, ніколи не справляє позитивного враження про претендента на роботу. В таких випадках складається враження, що людина грається в якусь лотерею. Отож, якщо шукаєте роботу, то визначіться, ким ви бажаєте працювати. Складіть грамотно резюме. Якщо не зумієте зробити цього самостійно, то зверніться в той же державний центр зайнятості, де ви зможете отримати кваліфіковану допомогу. На наступному етапі пошуку роботи постарайтеся якомога більше розмістити інформації щодо себе в різноманітних кадрових агентствах та на тематичних сайтах, присвячених працевлаштуванню.

Володимир Кушнір, 22 роки, працівник відомої компанії.

- Після закінчення економічного факультету "Львівської комерційної академії" я постав перед проблемою пошуку роботи. Я розмістив свої дані майже на всіх спеціалізованих Інтернет-ресурсах, присвячених роботі. Деякі резюме я відправив безпосередньо компаніям та банкам, в яких бажав працювати. Фортуна посміхнулася, мені запропонували роботу в одній з тютюнових компаній. Довелося, правда, пройти серйозний конкурсний відбір, але більше проблем не виникало.

В Інтернет-просторі дійсно існує велика кількість тематичних сайтів, присвячених пошуку роботи. Практично на кожному з них можна знайти розділ з базою вакансій по Львівському регіону.

Якщо вам пощастить у пошуках бажаної роботи, і вас запросять тісніше познайомитися, то при співбесіді з роботодавцем відверто відповідайте на всі питання. Не намагайтеся нічого додумувати та перебільшувати. Після того, як роботодавець задасть всі питання, поцікавтеся про форму трудових відносин (запис в трудовій книжці чи трудова угода), про зарплатню, про соціальний пакет. Звичайно, в цих питаннях слід відчувати міру, щоб у потенційного роботодавця не виникло враження, що вас цікавлять лише пільги та зарплатня. Знайте свою ціну і не надто торгуйтеся, про прибавку будете говорити лише тоді, коли працевлаштуєтеся.

І не сильно переймайтеся, коли отримаєте відмову. До речі, за спостереженнями ЛОЦЗ, вкрай вразливою верствою населення щодо пошуку роботи є жінки. Їх питома вага у загальній чисельності незайнятих в регіоні становить 54,3% усіх громадян. Тому, щоб допомогти безробітним в психологічному плані, у ЛОЦЗ створений спеціальний відділ психологічної допомоги. Бо часто для людини втрата робочого місця або відсутність надії на працевлаштування є справжньою трагедією. Але не варто надто сильно драматизувати події, слід твердо вірити, що це лише тимчасова прикрість, і необхідно лише докласти трохи зусиль, щоб подолати її.

Безробітним громадянам не слід втрачати пильності в процесі пошуку роботи та при працевлаштуванні на неї. На Львівщині, як і у інших регіонах України, трапляються випадки шахрайства в цій сфері. Слід запам'ятати, що рекрутингові агентства не вимагають грошей від того, хто шукає роботу, бо їхні послуги вже оплатив роботодавець. Агентства з працевлаштування вимагають грошей, але при цьому їхні відносини з безробітним повинні регулюватися відповідною угодою, до змісту якої слід бути доволі уважним. Бувають випадки, коли агентство працевлаштовує, а роботодавець невдовзі після цього виганяє Вас з роботи і при цьому кошти, які були сплачені вами за послугу, пропадають. Тому в договорі між вами та агентством з працевлаштування варто було б для вас відмітити пункт, в якому б зазначалося протягом якого терміну дане агентство зобов'язується безоплатно знайти для вас роботу, якщо ви будете звільнені роботодавцем, який був запропонований попередньо.

Також варто бути уважним, коли потенційний роботодавець пропонує вам пройти випробувальний термін. У такому випадку уточніть скільки він триватиме і чи оплачуватиметься.

Оксана Стогній, 26 років.

- Я хотіла влаштуватися на роботу в супермаркет. Мені потрібно було пройти випробувальний термін, який тривав близько місяця. Протягом цього часу я повноцінно працювала. І ніяких зауважень до моєї роботи не було. А потім мені, нічого не пояснивши, сказали, що я їм не підходжу. Я вважаю, що мене обдурили.

Щоб не опинитися в схожій ситуації, яка трапилася з Оксаною, старайтеся усі свої відносини з потенційним роботодавцем офіційно документувати. Не бійтеся здатися нав'язливим. При порушенні своїх трудових прав старайтеся захищати їх. Відстоюйте свої інтереси. Не полінуйтеся зайвий раз перечитати Трудовий кодекс України. Це вам не завадить.

Будьте також пильні, коли вам пропонують велику заробітну плату за примітивну роботу. Це також може бути своєрідний "лохотрон". Вам можуть пообіцяти золоті гори, а через деякий час заплатять нещасних пару сотень гривень і проженуть, мотивуючи це якимись нереальними подіями. Запам'ятайте собі раз і назавжди "золоте" правило - в часи розвитку ринкової економіки великих грошей особам "без визначених навичок" ніхто не платить. Сьогодні для того, щоб заробляти, треба працювати, працювати і ще раз працювати.

Резюме

Незалежно від того, де Ви живете, пам'ятайте, що роботу можна знайти будь-де, і у Львівському регіоні зокрема. Абсолютно неважливо, фахівцем у якій галузі ви є. Перш за все вдосконалюйтеся і професійно зростайте. В період розвитку ринкової економіки для справжніх фахівців завжди знайдеться робота, за яку готові платити.

Якщо трапилося так, що ви опинилися на лаві безробітних, то не впадайте в депресію. На Львівщині є доволі багато спеціалізованих установ, де вам готові прийти на допомогу. Головне не сидіти склавши рук. Бездіяльність ще ніколи ні до чого доброго не привела. Роботодавець ніколи не прийде до вас (хіба ви супер ас), ви самі повинні прийти до нього і переконати, що ви найкращі.

І нехай завжди Вас підбадьорюють слова Е. Гемінгвея: "Кожна людина народжується для якогось діла". Пам'ятайте, що Ви важливі та незамінні в цьому суспільстві. Ви - чудовий працівник, і є такий роботодавець, який мріє саме про вас.

Роман Левицький,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті