Потрібні фахівці / Статті / Які зарплати у бухгалтерів і аудиторів

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

30.11.2007 Які зарплати у бухгалтерів і аудиторів

Зарплати бухгалтерів і аудиторів у 2007 році то падали, то піднімалися. Але за підсумками року все-таки виросли. Досвідчені ж фахівці продовжували набивати собі ціну із допомогою професійних сертифікатів.

Попит зростає

У нинішньому році рекрутери одностайно відзначають різке збільшення попиту на професійних бухгалтерів і аудиторів. Протягом року кількість заявок роботодавців на бухгалтерів щомісячно зростала у середньому на 5%. За словами маркетолога компанії "Робота Інтернешнл" Віктора Закотія, якщо у січні 2007 року на порталі із працевлаштування www.rabota.ua було зареєстровано 940 таких вакансій, то у жовтні їх стало на 50% більше - 1497 вакансій.

Причин стрімкого зростання декілька. По-перше, бухгалтери - це "співробітники першої необхідності" для більшості найрізноманітніших контор. Тому сьогодні у них існує така ж потреба, як і у менеджерах з продажу.

По-друге, відзначає менеджер із розвитку рекрутингової компанії "ФінПерсонал" Олександр Сухнацький, попит на цих "спеців" викликаний припливом іноземних інвестицій, виходом вітчизняних компаній на міжнародні ринки, а також чималою кількістю злиттів і поглинань компаній. "Отже, зростає потреба у бухгалтерах із знанням міжнародних стандартів фінансового обліку та іноземної мови, а також в аудиторах з досвідом роботи в міжнародних аудиторських компаніях", - підсумовує він.

При цьому, як відзначає консультант напрямку Corporative Finance and Insurance кадрового холдингу "Анкор" Ірина Безсмертна, раніше компанії шукали бухгалтерів переважно за рекомендаціями або через знайомих, зараз же заповнення цих вакансій все частіше віддається "на відкуп" рекрутерам.

Зарплати стрибають

Різниця в оплаті праці бухгалтерів дуже велика. Наприклад, банки, які найбільше потребують бухгалтерів і фінансистів, насправді виявляються справжніми скнарами. "Через те, що вони платять своїм співробітникам такі низькі зарплати, у них не припиняється плинність кадрів", - відзначає Віктор Закотій.

Історія з Оксаною Талчук, яка працює рядовим бухгалтером в одному з київських банків, підтверджує це. Її зарплата - $400. "На цю роботу я перейшла всього півроку тому з іншого банку, де мені платили всього 300", - скаржиться вона. За надбавку в $100 дівчина згодна поміняти роботу, але поки що їй не вдається знайти відповідного місця.

Хоча банки - далеко не показник. Середні зарплати по Україні (тобто не тільки по столиці) дещо вищі. На початку року роботодавці, за даними порталу www.rabota.ua, у середньому пропонували бухгалтерам зарплату в $550 на місяць. Весною ця пропозиція впала до $500. Влітку зарплата зросла до $600, але, починаючи з вересня, цей показник знову почав знижуватися. У жовтні середня зарплата бухгалтера повернулася до весняного рівня ($500).

І навіть ці зарплати є не зовсім показовими: у консалтингові і рекрутингові компанії нерідко приходять замовлення на пошук фахівців із зарплатою в $2000-3000 і вищою. У той же час співробітники рекрутингових агентств скаржаться на те, що претенденти на вакансію бухгалтера дуже роздувають і завищують бажаний рівень зарплат. "Кожного місяця очікування по заробітній платі претендентів зростають у середньому на $100", - розказує Ірина Безсмертна. Вона пов'язує це з тим, що люди бачать, як змінюється ситуація на ринку праці і прагнуть відповідати їй. Як стверджують у кадровій компанії "Анкор", деякі претенденти на посаду бухгалтера не хочуть розуміти того, що "за просто так" великих грошей платити ніхто не буде. Заробітну плату у розмірі $1000 і вище пропонують лише фахівцю з досвідом роботи, який знає не тільки 1С, але і EPR-системи, а також англійську мову.

За даними різних job-сайтів, сьогодні роботодавці готові платити за послуги операційного бухгалтера (веде конкретну ділянку роботи) $250-1000 залежно від кваліфікації і об'єму роботи. А головбухам - від $600 до $2000 на місяць.

Що стосується аудиторів, то тут спостерігається схожа ситуація - їхні зарплати розподіляються нерівномірно. Так, за інформацією дослідницького центру порталу superjob.ua, середній рівень зарплат аудиторів з січня по жовтень цього року підріс усього на $100 - до $850.

Проте деякі роботодавці спростовують таку скромну статистику. Наприклад, генеральний директор аудиторської фірми "Софія-Аудит" Валентина Чайка стверджує, що у 2007 році зарплати зовнішніх аудиторів виросли майже удвічі. "Причому це вимоги самих претендентів, на яких ми змушені погоджуватися через дефіцит на ринку кваліфікованих кадрів", - пояснює вона. Аудитори спеціалізованих вітчизняних контор заробляють не менше $1700-2000 на місяць. Це зарплати фахівців, які мають досвід роботи, сертифікат Аудиторської палати, відмінно розбираються в управлінській звітності і податковому обліку. В провідних міжнародних аудиторських фірмах рівень зарплат у 2-3 рази вищий. Правда, і вимоги там набагато суворіші. Докладніше про вимоги до аудиторів та їхні торішні зарплати можна прочитати у "Деньгах" (див. №21 від 22 лютого 2007 року, доступно на сайті www.dengi-ua.com).

Із знанням англійської

Попри на те, що бухгалтерів зараз на ринку праці дуже багато, швидко закривати ці вакансії у рекрутерів і роботодавців не виходить. Брак фінансових висококваліфікованих фахівців відчутний у всіх галузях. "Із маси кандидатів нам потрібно вичленувати дійсно кваліфікованих фахівців, які знають, як працювати з міжнародними стандартами фінансової звітності", - пояснює Ірина Безсмертна. "Можна сказати, що, чим вищий рівень фахівця, тим він дефіцитніший", - розмірковує Олександр Сухнацький.

Сьогодні практично кожний ВНЗ вважає своїм обов'язком навчати бухгалтерському ремеслу. В результаті випускники вищих навчальних закладів зазнають труднощів з працевлаштуванням. Оскільки практичного досвіду у них ще немає, а теорію вони знають слабко. Віктор Закотій визнає, що насправді існує проблема якості підготовки випускників, які іноді плутають дебет з кредитом.

Не дивно, що таких не хочуть брати "в космонавти". За словами головного бухгалтера юридичної фірми "Магістр&Партнери" Тетяни Будагової, некомпетентний бухгалтер - це завжди ризик. "Тут потрібна серйозна професійна підготовка і висока кваліфікація, особливо в українських умовах, коли законодавство міняється із вражаючою регулярністю", - переконана вона.

Треба сказати, що нині роботодавці стали пред'являти до цих фахівців більш жорсткі вимоги, аніж минулого року. Багато компаній хочуть бачити бухгалтерів з вищою освітою за фахом, які вже мають стаж роботи не менше трьох років, добре знають податковий облік, швидко і легко орієнтуються в нормативних документах і, зрозуміло, працюють з бухгалтерськими комп'ютерними програмами. Вимоги до аудиторів дуже схожі. Західні аудиторські компанії додають до них знання стандартів міжнародної звітності та іноземної мови.

За словами Ірини Безсмертної, знання англійської мови стало зараз однією з ключових вимог роботодавців до сучасних бухгалтерів і аудиторів. "І у представництвах західних компаній, і у великих українських холдингах бажають бачити бухгалтерів, які володіють англійською мовою не гірше, аніж на рівні ведення ділового листування. Причому все частіше ця умова ставиться стосовно рядових бухгалтерів, а не тільки головбухів, як це було ще минулого року", - відзначає вона.

Інвестиції у майбутнє

Підвищити свою вартість на ринку праці бухгалтери можуть із допомогою професійної сертифікації - за програмою CAP (Certified International Professional Accountant - Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер) і CIPA (Certified Accounting Practitioner - Сертифікований бухгалтер-практик). Сертифікати САР і CIPA видають професійні українські асоціації бухгалтерів за результатами незалежних іспитів, які проводить міжнародна екзаменаційна мережа CIPAEN.

Але для підвищення своєї ринкової вартості спочатку доведеться розкошелитися. Реєстрація на іспити CAP/CIPA коштує $80. Ще по $50 потрібно буде сплатити за кожний з них. У кваліфікації САР всього три іспити, у CIPA - цілих сім, відповідно, їх складання обійдеться в $150 і $350.

Окрім цього, знадобляться гроші на підготовку. Її можна буде пройти на спеціальних тренінгах і курсах, які у великій кількості пропонують різні консалтингові компанії. Середня вартість тренінгу по кожному з предметів складає $250. Отже, за підготовку до здачі іспитів CAP доведеться викласти близько $750, CIPA - приблизно $1750. Але можна і заощадити - вчитися самостійно: в цьому випадку на книги і методичні посібники знадобиться близько $300.

За спостереженнями Олександра Сухнацького, запити на пошук сертифікованих фінансових фахівців останнім часом почастішали. "При цьому роботодавці готові пропонувати їм зарплати на 20-30% вищі порівняно з несертифікованими", - відзначає він.

У аудиторів також своя сертифікація, яку проводить Аудиторська палата України. "Сертифіковані аудитори у консалтингових компаніях і аудиторських фірмах одержують на 30-50% більше, аніж несертифіковані", - визнає Валентина Чайка.

"Графа "Професійний сертифікат" у резюме завжди привертає увагу", - стверджує HR-менеджер рекрутингового агентства Staff Management Леся Лук'яненко. І додає, що багато претендентів навіть пишуть у своїх резюме - на даний момент склав стільки-то іспитів за програмою CIPA.

За словами пані Безсмертної, в цілому зростання в 2007 році по заробітній платі бухгалтерів і аудиторів порівняно з минулим роком склало близько $200-600 залежно від посади і досвіду роботи фахівця.

Прогнозів по заробітній платі бухгалтерів і аудиторів на наступний рік рекрутери робити не беруться. Але визнають, що розрив в оплаті праці між досвідченими професіоналами і початківцями лише збільшуватиметься. Ірина Безсмертна радить фінансовим фахівцям не втрачати часу і починати інвестувати у себе. "Тільки в цьому випадку вони мають шанси на збільшення своїх доходів у майбутньому", - уточнює вона.

Перспективи росту у бухгалтерів насправді можуть бути різними: одні бухгалтери після напрацювання практичного досвіду і підвищення рівня власної кваліфікації переходять до аудиторських і консалтингових контор і "вибивають" більш високі зарплати. Інші - роблять ставку на кар'єру всередині компанії: декому з них вдається дорости до посади фінансового директора із зарплатою до $10 000 на місяць.

За роботу!

Зарплати фінансових фахівців у листопаді 2007 року $

Головний бухгалтер Заст. головного бухгалтера Операційний бухгалтер (на ділянці) Внутрішній аудитор
Західні компанії (представництва) 1200-2000 1200-1300 600-1000 1200-1500
Українські компанії 2500-3000 800-1000 550-700 700-800

Дані: кадровий холдинг "АНКОР".

Заманюють?

Заробітна плата, пропонована роботодавцями фінансовим фахівцям у 2007 році $

Мін. значення Середнє значення Медіана Макс. значення
Бухгалтер 350 550 500 1200
Головний бухгалтер 400 1100 900 2500
Аудитор внутрішній 450 970 700 2500
Аудитор в аудиторській компанії 800 1150 1200 2500

За даними сайту headhunter.com.ua.

Дорогі наші!

Заробітна плата, пропонована роботодавцями фінансовим директорам у липні-жовтні 2007 року, $

Мін. значення Середнє значення Медіана Макс. значення
Фінансовий директор 600 3000 2500 10000

За даними сайту headhunter.com.ua.

У підсумку

Роботодавці готові платити БАГАТО тільки висококваліфікованим фахівцям із досвідом роботи. Через дефіцит якісних бухгалтерів і аудиторів саме їхні зарплати постійно зростають.

Переклад статті
Світлани Алексєєвої,
"Каковы зарплаты у
бухгалтеров и аудиторов"
,
Деньги.ua
№46(60) 22.11.2007
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті