Потрібні фахівці / Статті / Не бійтеся змінювати професію!

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

03.01.2008 Не бійтеся змінювати професію!

Згідно із результатами досліджень соціологів, 54% росіян працюють виключно через необхідність годувати сім'ю, 17% переконані, що краще працювати, аніж просто сидіти вдома, і лише 14% бачать у роботі джерело творчої самореалізації.

Саме тому зміна кар'єри, особливо в зрілому віці, особливо у нас - поки що велика рідкість. І зважується на такі кардинальні зміни мало хто.

В Америці ж близько 60% людей (серед тих, що втратили роботу цей відсоток навіть більший!) подумують про зміну кар'єри. Це показало опитування, проведене агентством Right Management Consultants, серед майже 2500 американців. А всього лише два роки тому тільки 35% опитаних були готові до кардинальних змін у кар'єрі. В основі такої мобільності - сучасний рівень розвитку економіки, який фактично змушує людей до перекваліфікації.

У благополучній Швеції, наприклад, практично кожна людина протягом свого життя два-три рази змінює професію. Зміни, що відбуваються в суспільстві в останні десятиріччя, призвели до зміни пріоритетів. "Відмирають" одні професії, з'являються інші, традиційні сфери діяльності зазнають значних змін. Інформація і знання оновлюються кожні 3 роки, вчитися доводиться протягом усього життя.

Фахівці різних профілів (соціологи, психологи, економісти) вважають страх зміни професії однією з найшкідливіших помилок громадян, що заважають їм досягати успіхів у роботі і житті. Адже багато людей відчувають, що повністю втратили інтерес до своєї діяльності, не бачать ніяких перспектив, але бояться зміни через можливість зазнати невдачі. Причому у більшості людей з віком цей страх тільки посилюється.

Все це викликане в першу чергу тим, що зважитися на різку зміну свого професійного життя здатні тільки люди з певним складом характеру. Згідно так званому "термометру стресів" американського психіатра Томаса, вимушена зміна професії лежить приблизно на тому ж рівні, що і розлучення, - близько 73 градусів (для порівняння: смерть одного з подружжя - 100 градусів). Про що ж необхідно пам'ятати людині, що зважилася з тих або інших причин на зміну професії? Як уникнути помилок і сильних стресів?

По-перше, не варто міняти все в один день. Але не можна і дуже довго відкладати рішення про зміну професії, якщо потреба назріла. Інакше рішення ніколи не буде прийняте. Психологи говорять, що краще відповісти за наслідки помилкових вчинків, аніж знаходитися у нескінченній нерішучості. Така нерішучість розхитує нервову систему і руйнує здоров'я.

По-друге, варто спробувати діяти за принципом: "і вовки ситі, і вівці цілі". "Люди продовжують обіймати свою посаду або робити невдалу кар'єру в той час, як могли б працювати одночасно в двох-трьох областях", - говорить Леслі Прейджер, консультант з кар'єри і старший партнер консалтингової компанії Prager-Bernstein у Нью-Йорку.

Один з методів зміни кар'єри - не кардинальні зміни, а розширення кола своєї діяльності. Для цього необов'язково залишати стабільну роботу, що приносить гроші, просто потрібно знайти собі додаткове заняття "за здібностями і до душі". Це може бути репетиторство, написання статей, шиття і т.п. Часто така справа стає згодом основною.

Поєднання різних робіт завжди підвищує професійний рівень, а надалі - може також принести нові можливості і допомогти поєднати разом те, що подобається, і те, що приносить гроші. Проте, доведеться займатися декількома речами одночасно. А це не завжди реально.

По-третє, корисно якомога більше дізнатися про нову професію. Особливо про психологічні нюанси майбутньої діяльності. Адже люди однієї професії навіть при великому бажанні не завжди можуть самореалізуватися в іншій через свої особисті якості. Наприклад, педагогам, юристам буде легше, аніж інженерам, адаптуватися у ріелторському бізнесі, особливо у ролі агента, де необхідний постійний контакт з людьми. Тому необхідно визначити, які навики знадобляться на новій роботі або у новій галузі. Для цього можна переговорити із знайомими, з фахівцями в цій області, по можливості - відвідати яку-небудь організацію і вивчити особливості роботи співробітників.

По-четверте, необхідно проаналізувати перспективи роботи в новій галузі:

  • уважно вивчити ринок праці;
  • з'ясувати, розширяється або скорочується галузь;
  • чи відбуваються у ній процеси аутсорсингу;
  • як часто з'являються нові вакансії.
  • Окреме питання - рівень заробітної платні. Швидше за все, перший час він буде мінімальним, але про перспективи знати все ж таки слід. Навряд чи на самісінькому початку роботи на новому терені вдасться зберегти звичний спосіб життя, але якщо і надалі доходи будуть на порядок нижче нинішніх - це може створити серйозні проблеми.

По-п'яте, бажано перед зміною професії десь повчитися. Навіть якщо людина міняє спеціальність на ту, за якою колись одержала диплом, слід враховувати часовий фактор. Знання за цей час, швидше за все, застаріли. Тому навчання на курсах, практичне навчання і отримання "корочок" у новій галузі - хороший спосіб "підстрахуватися". Тим більше, що поєднувати роботу і навчання у наш час - не проблема, є багато варіантів вечірньої, заочної і дистанційної освіти.

По-шосте, потрібно дуже серйозно подумати про фінансову складову питання. Якщо у людини є додаткове джерело доходу - заробітки чоловіка (дружини), вихідна допомога, рання пенсія, доходи від нерухомості і т.п. - їй буде набагато простіше. Тим, у кого немає подібного доходу, зате є фінансові зобов'язання, наприклад, плата за навчання дітей, краще відкласти на якийсь час рішення про зміну професії.

По-сьоме, корисно прочитати книгу Ермінії Ібарра, що вийшла цього року, "Знаходячи Я. Неординарні стратегії, що змінюють кар'єру". Автор говорить, що в першу чергу книга призначена для професіонала, "який ставить під сумнів вірність вибраного напрямку після того, як вклав у кар'єру багато часу, енергії і знань". Трирічне наукове дослідження, розпочате ще у гарвардській школі бізнесу, дозволило Ермінії Ібарра не просто відповісти на питання: як люди із найрізноманітніших прошарків і культур змінюють професію? Головний підсумок наукової праці - розробка дев'яти успішних стратегій зміни кар'єри, які описані в її книзі.

А на закінчення хочеться навести слова відомого американського підприємця Харві Маккея, автора декількох книг з психології бізнесу: "Людина, яка безперервно навчається, знайде щось таке, що їй до душі, і доб'ється того, що воно почне на неї працювати (навіть якщо, на перший погляд, це не мало відношення до її роду занять). Не варто все життя працювати на одному місці заради того, щоб вас нагородили золотим годинником при виході на пенсію".

Переклад статті
"Не бойтесь менять профессию!",
джерело: www.rostrud.ru
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті