Потрібні фахівці / Статті / Потрапити в мережу... супермаркету

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

11.01.2008 Потрапити в мережу... супермаркету

На перших порах існування супермаркетів вимоги до персоналу були такими ж, як і у престижних компаніях. Час минає, супермаркетів стає все більше, конкуренція зростає, а головними якостями для потенційних співробітників стали висока здатність навчатися та чесність.

Усі вакансії в супермаркетах можна умовно розділити на декілька груп:

  • керівництво;
  • менеджери, економісти, бухгалтери, юристи, маркетологи;
  • адміністратори торгового залу, завідувачі виробництвом;
  • торговий персонал: продавці, касири, вантажники, пакувальники, контролери.

Найпотрібнішими на сьогоднішній момент є продавець і касир, тобто персонал, який "заробляє гроші". При розгляді кандидатури враховується вік (молодь швидше засвоює нові вимоги, норми, здобуває необхідні навики) і якості, важливі для кожного продавця і касира, - спокійний, неконфліктний характер, стресостійкість, комунікативні здібності.

Якщо у вас є усі ці якості і ви претендуєте на вакансію касира або продавця, вам знадобляться такі документи: паспорт, трудова і медична книжки, документи про наявність освіти. У різних мережах супермаркетів процес прийняття на ці посади може проходити по-різному, але основні моменти однакові.

На шляху до супермаркету

Отже, ви подзвонили у відділ кадрів (запасіться аркушем паперу і ручкою). Будьте готові до того, що працівник служби пошуку персоналу при першій телефонній співбесіді може:

  • уточнити ваше ім'я і назву посади, на яку ви претендуєте;
  • запитати, чи є у вас досвід роботи на аналогічній посаді, якщо є, то де і скільки років ви пропрацювали;
  • уточнити місце проживання (для підбору найближчого магазину мережі);
  • відповісти на ваші запитання про графік роботи і заробітну платну;
  • запросити на "другу" співбесіду.

Перед реальною співбесідою вам, швидше за все, запропонують заповнити докладну анкету, яка включатиме питання про сімейний стан, рівень освіти, досвід роботи, додаткові знання і навики, місце проживання тощо, після чого вас запросять до менеджера з персоналу. На даному етапі оцінюється ваш зовнішній вигляд, спосіб поводження, комунікативні здібності. Іноді кадрові фахівці ставлять провокаційні запитання, щоб виявити ваш стиль поведінки в стресовій ситуації або ступінь конфліктності.

Потім настає момент представлення претендентові (тобто вам) майбутніх посадових обов'язків і функцій. Після цього менеджер з персоналу готовий відповісти на усі питання, які вас цікавлять. Про результати співбесіди вас або повідомлять відразу, або відкладуть прийняття рішення на певний термін.

Плюси роботи

Ви одержуєте знижку на всі товари, представлені в магазині. Можливо, безкоштовне харчування, оплачувані відпустку і лікарняний. Всі співробітники забезпечуються фірмовим одягом. Працювати доведеться позмінно по 10-12 годин, до того ж завжди є можливість працювати на іншій зміні, якщо дозволяють сили та здоров'я. Як правило, працюють по тижнях - тобто два тижні на місяць вихідні.

Тонкощі професії через специфічні особливості

Через специфічні особливості працювати в торгівлі може далеко не кожен. У обов'язки продавця, що працює в залі, звичайно входять фасування, викладення товару, наклеювання цінників. Водночас він має консультувати покупців. Ця робота вимагає фізичної витривалості і певного гарту: деколи за 12-часову зміну ніколи і присісти, тому важливою є і психологічна схильність, особливо - привітливий настрій під час роботи з людьми, потреба у спілкуванні. Продавець має залишатися спокійним, ввічливим і тактовним у будь-якій ситуації. Адже звертатимуться і по допомогу в пошуку товару, і з питаннями про смак і якість, і зі скаргами на можливу неякісність продукції і обслуговування, та й взагалі на життя.

Касир - ось ще одна "реальна" вакансія кожного супермаркету. Пояснювати його функції не станемо - суть відома всім. Як і його обов'язки.

Отож, якщо перед вами гостро постала проблема працевлаштування, а досвіду роботи немає, подумайте: може, варто спробувати себе у ролі працівника супермаркету?

Як працювати в супермаркеті та інших сферах торгівлі

За прилавком розташовані гастрономічні відділи, відділи напівфабрикатів, де потрібно нарізати і зважувати продукти. При індивідуальній формі обслуговування продавець зважує товар і викладає на вітрину, але гроші не приймає - всі розрахунки відбуваються на кінцевому етапі, коли покупець із візком, наповненим товаром, проходить через касу.

У будь-якій професії знайдуться і плюси, і мінуси. Касири матеріально відповідальні, а ця справа дуже тонка. Але і вимотуватися, викладаючи товари на прилавки, не доводиться.

Технічний прогрес, з одного боку, спростив роботу касира: треба лише "прочитати" ціну товару за допомогою сканера, але з іншого, ускладнив її появою кредитних і дисконтних карток. І хоча каса пробиває все автоматично, касир має стежити за відповідністю товару тим даним, які з'являються на екрані комп'ютера. Отже, як і раніше, увага і скрупульозність - головні якості, необхідні цьому працівникові.

Досвід роботи

Щоб одержати роботу в супермаркеті, бажано мати невеликий досвід роботи, але не обов'язково - вас усьому навчать. Роботодавці все більше і більше усвідомлюють, що вкладати гроші в підготовку персоналу дуже вигідно - це дозволяє поліпшити культуру обслуговування і підвищити якість послуг в цілому. При цьому навчання для співробітників компанії проводиться безкоштовно. У відомих мережах супермаркетів існують учбові центри, де можна постійно підвищувати свою кваліфікацію. Наприклад, касирам за результатами навчання присвоюються розряди, а це ще одна можливість більше заробляти. Після допуску в торговий зал прийнятий співробітник має пройти стажування під постійним контролем адміністратора. Оплачуватися цей період, швидше за все, не буде. Він стане і своєрідною оплатою за науку, і швидким уведенням в справу, і перевіркою того, чи правильно вибрана робота.

Підсумок такий: у супермаркетах завжди знайдеться місце для ретельних, працьовитих і відповідальних людей. Тут важливі не дипломи, а бажання працювати.

Переклад статті
"Попасть в сеть…супермаркета",
джерело: "Учись, работай, отдыхай"
- 2007. - №30.- с.18-19
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті