Потрібні фахівці / Статті / Огляд тенденцій ринку праці для фахівців і менедж...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

19.03.2008 Огляд тенденцій ринку праці для фахівців і менеджерів середньої і вищої ланки у другому півріччі 2007 року

Дані для формування огляду одержані на основі інформації сайту HeadНunter про вакансії від українських і міжнародних компаній і резюме фахівців, що запропонували свої послуги на ринку праці. Період вивчення - друге півріччя 2007 року.

Зміст

  1. Попит і пропозиція на ринку праці України
  2. Рівень пропонованої заробітної плати
  3. Вищий менеджмент: основні тенденції

Попит і пропозиція на ринку праці України. Загальні тенденції

Протягом другого півріччя 2007 року на сайті Hh.ua було розміщено близько 15 тисяч вакансій. Роботодавці розміщували свої пропозиції в рамках двадцяти шести запропонованих у рубрикаторі професійних галузей. Вивчення кількості вакансій у цих галузях ілюструє обсяги попиту на різні категорії фахівців. У другому півріччі 2007 року, як, утім, і в першому, найбільша кількість вакансій була запропонована спеціалістам у галузі інформаційних технологій (ІТ) та телекомунікацій (17%) і в галузі продажів (15%). Аналогічна ситуація спостерігалася і на початку року. Але в другому півріччі варто відзначити зниження попиту на фахівців у галузі ІТ і телекомунікацій (з майже 20% в першій половині 2007 року до 17% у другій його частині).

Яких саме фахівців шукали роботодавці?

Обсяг пропозицій з боку роботодавців за окремими професійними галузями. 2-е півріччя 2007 року

№ п/п Професійна галузь %
1 Інформаційні технології/Інтернет/Телеком 17
2 Продажі 15
3 Банки/Інвестиції/Лізинг 11
4 Бухгалтерія/Управлінський облік/Фінанси підприємства 10
5 Маркетинг/Реклама/PR 8
6 Адміністративний персонал 5
7 Будівництво/Нерухомість 5
8 Вищий менеджмент 5
9 Управління персоналом/Тренінги 4
10 Виробництво 3
11 Транспорт/Логістика 3
12 Юристи 3
13 Страхування 2
14 Медицина/Фармацевтика 1
15 Автомобільний бізнес 1
16 Початок кар‘єри/Студенти 1
17 Закупівлі 1
18 Консультування 1
19 Мистецтво/Розваги/Мас-медіа 1
20 Туризм/Готелі/Ресторани 1
21 Безпека 0,8
22 Наука/Освіта 0,5
23 Інсталяція і сервіс 0,3
24 Некомерційні організації 0,2
25 Видобуток сировини 0,1
26 Спортивні клуби/Фітнес 0,1

Не припиняється збільшення частки вакансій для спеціалістів у галузі банківської справи/інвестицій і будівництва/нерухомості (майже на 2% у порівнянні з початком року). Професійна галузь "Банки/Інвестиції/Лізинг" потрапила до "трійки" за обсягом пропозицій тільки на початку 2007 року, потіснивши галузь "Маркетинг/Реклама/PR" і, судячи з усього, не збирається полишати здобуту позицію.

Найпопулярніші професійні напрямки серед претендентів

Вивчення обсягу пропозицій з боку претендентів у 2-у півріччі 2007 року показало, що найбільш запитаними є вакансії у галузі продажів і маркетингу/реклами/PR. Вже другий рік ми спостерігаємо підвищений інтерес кандидатів до вакансій саме у цих переважно орієнтованих на стосунки професійних галузях. У цілому в 2007 році не спостерігалося скільки б то не було значних змін у структурі пропозицій з боку претендентів на ринку праці.

Діаграма 1

У цій діаграмі представлені дані по обраних професійних галузях, у першу чергу, наймасовіших

Пропозиції для претендентів у регіонах України

У Дніпропетровську в 2007 році було запропоновано найбільшу кількість вакансій спеціалістам і менеджерам середньої та вищої ланки в порівнянні з іншими найбільшими містами України, по яких були зібрані дані.

Вивчення профілю вакансій у цих містах свідчить, що, як і по Україні в цілому, найбільше пропозицій надійшло спеціалістам у галузі продажів та інформаційних технологій. Проте, не скрізь дані однорідні. Так, наприклад, у Харкові та у Львові в 2007 році найбільше вакансій було представлено у межах професійної галузі "ІТ/Інтернет/Телеком", а в Одесі, Донецьку і Дніпропетровську - в галузі "Продажів".

В Одесі і Львові більший відсоток вакансій у порівнянні з іншими містами представлений у галузі "Транспорт/Логістика" (до 10% від загального обсягу вакансій у порівнянні з 3-4% в інших містах). А в Дніпропетровську досить розвинений напрямок "Будівництво/Нерухомість" (7% від загального обсягу вакансій у порівнянні з середнім показником у 4% в інших містах).

Вивчення співвідношення резюме та вакансій у період 2007 року в цих містах свідчить про наявність більшого дефіциту кадрів у містах Львові (індекс попиту/пропозиції 0,9*) і Одесі (індекс 1). Донецьк і Харків відчувають його меншою мірою (індекс 1,7 в обох містах).

* Індекс відображає кількість резюме, які припадають на одну вакансію (враховуються тільки резюме і вакансії, розміщені на сайті в один певний період; резюме і вакансії, розміщені до або після періоду вивчення, не розглядаються).

Діаграма 2

Коментарі

Марина Маковій, генеральний директор HeadHunter:

Ринок праці 2007 року позначився не тільки з збереженням, а подекуди і зростанням дефіциту на більшість категорій співробітників середньої і вищої ланки (ця тенденція не зменшується). Він цікавий і з погляду розвитку інструментів, які застосовують компанії для залучення і утримання співробітників. У 2007 році все частіше використовується термін HR-брендинг, який вперше почав ставати провідною темою українських професійних HR-клубів і прес-заходів. Обговорення підходу та інструментів HR-брендингу, або формування позитивного унікального іміджу компанії-роботодавця, у середовищі професіоналів актуалізувало і інші "роботодавчі" теми - наприклад, виконуваність обіцянок, що даються кандидатам, інформаційна прозорість, дотримання положень соціально значущих законодавчих актів. Це помістило інструментарій HR-брендинга, за великим рахунком маркетингово-комунікаційної діяльності, у контекст більш широкої теми соціальної відповідальності бізнесу. Саме тут мова зайшла не про масштаб обхвату аудиторії претендентів, а про якість взаємодії з нею. А в питанні якості, як відомо, кожна деталь має значення. Коли я докладаю цю думку до процесу взаємодії компаній з кандидатами в інтернет-середовищі, то, в першу чергу, згадую про інформативність оголошень про вакансії і уважність HR-фахівців і рекрутерів до відгуків кандидатам, включно з тими, які на запропоновані вакансії не підходять. Хоча, звичайно, це лише дуже базовий рівень для HR-брендингу, але цілком обов'язковий.

Очевидно, що в 2008 і подальших роках компаніям, що працюють на українському ринку, доведеться визначати найбільш значні професійні групи зовні і розробляти комунікаційні програми взаємодії з ними, а також приділяти увагу індивідуальним потребам співробітників, особливо професіоналів, яких у компаніях прийнято називати ключовими.

Яких саме фахівців шукали найчастіше?

Інформаційні технології

Незмінний лідер останніх років за кількістю вакансій, пропонованих ринку праці України. У рамках цієї професійної галузі в 2007 році ринку праці було запропоновано в 2 рази більше вакансій, ніж сферою маркетингу і реклами і у 8 разів більше, аніж юридичною сферою.

Протягом 2007 року не відбулося жодної помітної зміни в розподілі обсягу пропозицій за різними спеціалізаціями цього широкого професійного напрямку. Як завжди, украй затребувані програмісти і розробники. Індекс попиту/пропозиції утримується на рівні 0,2, демонструючи наявність одного спеціаліста, який розглядає пропозиції, на п'ять вакансій.

Найбільший інтерес у кандидатів у цій професійній галузі викликають вакансії у телекомунікаціях, у напрямках управління проектами і системного адміністрування.

Діаграма 3

Коментарі

Вероніка Кудіна, менеджер з маркетингу і PR HR Consulting:

Сфера інформаційних технологій досить тривалий час лідирує як за кількістю вакансій, пропонованих роботодавцями, так і за рівнем заробітної плати. Це цілком зрозуміло - кількість організацій, що пропонують свої послуги з розробки програмного забезпечення, стрімко зростає, свої філіали в Україні відкривають міжнародні IT-компанії. Більше того, спеціалісти у галузі інформаційних технологій стають все більш затребуваними не тільки у "профільних" організаціях, але і в консалтинговій та банківській сферах, системі освіти, маркетингу тощо.

Дефіцит кадрів по окремих спеціальностях (особливо це стосується Java і С++ технологій) зараз настільки високий, що компанії активно "переманюють" персонал одна у одної, пропонуючи якомога вигідніші умови роботи потенційним кандидатам. З іншого боку, кількість кандидатів, що претендують на управлінські посади в IT, як і раніше, перевищує кількість наявних вільних вакансій, тому тут спостерігається конкурс претендентів.

Ринок заробітної плати в цій галузі явно "перегрітий". Всього за рік рівень доходу розробників середнього рівня виріс мінімум у 2 рази. Наведені далі дані щодо рівня заробітної плати у сфері IT, на мій погляд, не повною мірою відображають ситуацію, оскільки ґрунтуються, передовсім, на цифрах, оприлюднених роботодавцями. Проте, як свідчить наш досвід, остаточна сума компенсації, яку готова запропонувати компанія успішному претенденту, іноді перевищує заявлену в півтора рази. Це стане очевидним, якщо звернутися до даних дослідження, які ґрунтуються на опитуванні самих спеціалістів.

Звичайно, ринок праці в IT-сфері, як і будь-який інший, підпорядковується законам попиту і пропозиції, і відбувається його природна регуляція. Дуже високе зростання заробітної плати може у результаті стати причиною того, що стане економічно невигідним залучати вітчизняних розробників до роботи над зарубіжними проектами, і, як наслідок, відбудеться падіння попиту на таких спеціалістів і певне зниження рівня компенсацій. Проте, такого розгортання подій навряд чи варто чекати раніше, аніж через декілька років, а це значить, що для спеціалістів з підбору персоналу поки що зберігається проблема пошуку і залучення IT-професіоналів.

Управління персоналом і навчання

У 2007 році роботодавці були особливо зацікавленими у кандидатах на позиції HR менеджерів (дженералістів) і спеціалістів з розвитку персоналу. Найдефіцитнішими у другій половині 2007 року були фахівці з компенсацій та пільг (індекс попиту/пропозиції 0,5*), що продовжує тенденцію всього 2007 року. Спостерігався помірний дефіцит фахівців у галузі рекрутменту (індекс 1,1).

В другому півріччі 2007 року зріс попит на спеціалістів з обліку кадрів. За обсягом вакансій ця спеціалізація "обігнала" навіть спеціалізацію "Тренінги". Вперше цього року були помічені вакансії для оnline рекрутерів, що свідчить про зростаючу роль інтернету, як професійного комунікаційного середовища.

74% кандидатів у професійній галузі "Управління персоналом/Тренінги" - жінки. Основний віковий діапазон - від 22 до 27 років.

*Індекс відображає кількість резюме, які припадають на одну вакансію (враховуються тільки резюме і вакансії, розміщені на сайті у певний період; резюме, розміщені до або після періоду вивчення, не розглядаються).

Діаграма 4

Коментарі

Ганна Власова, Директор Школи HRM при kmbs:

Протягом 2007 року в Школі HRM на різних програмах і неформальних зустрічах побували багато спеціалістів та менеджерів цієї сфери. На підставі спілкування з ними і випускниками Школи у мене склалося враження, що ринок HR послуг дуже "перегрітий". Не стільки тому, що HR-спеціалісти або менеджери не варті тих зарплат, які вони просять і одержують, а тому що не завжди на зростаючих ринках, в "нормальних" українських компаніях (тобто таких, які не заробляють винятково на професійних послугах) є необхідність у дорогих HR-послугах і можливість одержати від них достатній ROI.

Друге враження пов'язане з тим, що на ринку великий дефіцит HR-фахівців, причому будь-яких спеціальностей. І це збігається з першою тезою: дефіцит розігріває ринок.

Крім того, мені було б цікаво подивитися дослідження "середньої тривалості життя HR-а в одній компанії". У мене складається враження, що вона дуже коротка.

Статистику зростання попиту на "кадровиків" (див. результати досліджень) пояснити, здається, просто: багато компаній переходять на цивілізовані рейки управління персоналом, починають працювати "усвітлу" або мріють підготувати компанію до продажу. Мій прогноз, що ця тенденція продовжиться в майбутньому і не на один рік. Додатковими чинниками можуть стати злиття і поглинання компаній, а також новий профспілковий рух.

Вадим Козловській, консультант з пошуку і підбору персоналу компанії HR Center:

Серед клієнтів, які розміщують у нас замовлення на підбір спеціалістів у галузі HR, найзатребуванішими у 2007 році були позиції топ-рівня і вузькопрофільні фахівці (C&B (компенсації і пільги), T&D (навчання і розвиток) і фахівці з оцінки персоналу). Традиційним залишається дефіцит спеціалістів та менеджерів з пільг і компенсацій, на ринку таких фахівців бракує. Дефіцит кваліфікованих спеціалістів також спостерігається і серед рекрутерів, що підтверджується підвищенням (порівняно з 2006 роком) пропозицій по заробітній платі для цієї категорії співробітників. Сформувався попит на фахівців з внутрішніх комунікацій і корпоративної культури.

Якщо говорити про позиції у галузі управління персоналом топ-рівня, то, на даний момент, найбільшим попитом серед роботодавців, а це, як правило, великі українські компанії, які динамічно розвиваються, користуються директори з персоналу з досвідом побудови HR-служби з нуля. Пропозиції по базовій заробітній платі для цих співробітників часто перевищують позначку $5000 без урахування додаткових виплат (премій, пільг, компенсацій та бонусів).

Продажі

У цій професійній галузі традиційно найбільш затребувані спеціалісти з продажу продуктів харчування, алкоголю і товарів народного споживання. Найбільша кількість вакансій у продажах представлена у напрямку прямих продажів, а також менеджерам по роботі з клієнтами, які супроводжують своїх клієнтів на етапі використання продукту або послуги.

У другому півріччі 2007 року роботодавці зіткнулися з особливим дефіцитом спеціалістів з продажу мережевих рішень (індекс попиту/пропозиції 0,2*), з продажу послуг і товарів для бізнесу (індекс 0,3), продукції хімічного виробництва (індекс 0,3), продукції медицини і фармацевтики (індекс 0,5). Оцінюючи співвідношення попиту і пропозиції у цій професійній галузі, варто відзначити цілком очевидні труднощі у пошуку спеціалістів.

Причому підвищений попит формується вже на етапі залучення фахівців з браком досвіду роботи і навіть без нього.

В другому півріччі 2007 року спостерігався підвищений інтерес до спеціалістів з продажу електроніки, фото і відео, а також автомобілів і запчастин до них.

* Індекс відображає кількість резюме, які припадають на одну вакансію (враховуються тільки резюме і вакансії, розміщені на сайті в один певний період; резюме і вакансії, розміщені до або після періоду вивчення, не розглядаються).

Діаграма 5

Банківська та інвестиційна сфери

У 2006 році почав різко зростати попит на спеціалістів у цій професійній галузі, особливо на співробітників банків. Протягом 2007 року попит аніскільки не послабшав. Так, у другому півріччі 2007 року відбувся помітний стрибок у кількості вакансій для фахівців у галузі кредитування (зростання на 400% протягом року), причому, у всіх напрямках (споживчі кредити, іпотека, кредитування малого і середнього бізнесу). На другому місці по затребуваності виявилися спеціалісти з продажу фінансових продуктів і залучення клієнтів.

В цілому ця професійна галузь показує один з найвищих показників дефіциту спеціалістів на ринку праці (середній по області індекс попиту/пропозиції 0,7*). Відносно підвищений інтерес з боку претендентів відзначався до роботи в інвестиційних компаніях (індекс 1,4).

* Індекс відображає кількість резюме, які припадають на одну вакансію (враховуються тільки резюме і вакансії, розміщені на сайті в один певний період; резюме і вакансії, розміщені до або після періоду вивчення, не розглядаються).

Діаграма 6

Бухгалтерія і фінанси

Ця професійна галузь досить не часто схильна до якихось змін у порівнянні з іншими професійними галузями. Проте, в другому півріччі 2007 року було відзначене зростання кількості вакансій для економістів (зростання кількості вакансій для цих фахівців у середньому на 15% випереджає зростання кількості вакансій за іншими спеціалізаціями в цій професійній галузі). У кінці 2007 року ми продовжуємо фіксувати не достатню насиченість ринку праці спеціалістами у галузі бухгалтерії (індекс попиту/пропозиції 0,7*).

Моніторинг вакансій для фінансових директорів і контролерів свідчить, що особливо велика потреба в них у 2007 році в інвестиційній і будівельній сферах, а також у виробничо-торгових компаніях. Індекс попиту/пропозиції по управлінцях у фінансовій сфері складає 1.1, що говорить про загальний помірний дефіцит щодо цієї категорії фахівців.

* Індекс відображає кількість резюме, які припадають на одну вакансію (враховуються тільки резюме і вакансії, розміщені на сайті в один певний період; резюме і вакансії, розміщені до або після періоду вивчення, не розглядаються).

Діаграма 7

Маркетинг, реклама, PR

Найбільшим попитом у цьому професійному напрямку традиційно користуються спеціалісти у галузі побудови комунікацій. У другому півріччі 2007 року спостерігалося зростання попиту на копірайтерів (кількість вакансій зростає в середньому на 10% швидше, ніж по інших спеціалізаціях у рамках цієї професійної галузі).

Даний професійний напрямок - один з найменш дефіцитних з кадрової точки зору. В професійній галузі "Маркетинг/Реклама/PR" сконцентровано близько 12% всіх резюме, розміщуваних претендентами (розміщення резюме можливе по 26 професійних галузях). За обсягом резюме у другому півріччі 2007 року ця галузь продовжує посідати друге місце після галузі "Продажів". Проте, наприкінці 2007 року до розряду дефіцитних потрапили інтернет-маркетологи (індекс попиту/пропозиції 0,6*) і дизайнери (індекс 0,6 ). А ось найбільш популярні серед претендентів вакансії бренд-менеджерів (індекс 1,8) і фахівців зі зв'язків з громадськістю (індекс 1,8). Традиційно ця професійна галузь на 60% представлена жінками у віці від 22 до 27 років.

* Індекс відображає кількість резюме, які припадають на одну вакансію (враховуються тільки резюме і вакансії, розміщені на сайті в один певний період; резюме і вакансії, розміщені до або після періоду вивчення, не розглядаються).

Діаграма 8

Страхування

У другій половині 2007 року в цій сфері зберігався високий рівень дефіциту кадрів (середній для цієї галузі індекс попиту/пропозиції 0,5*). Рівень дефіциту кадрів у професійній галузі "Страхування" подібний до ситуації у професійній галузі "Інформаційні технології/Інтернет/Телеком", де, наприклад, у напрямку програмування припадає по одному кандидату на п'ять вакансій (індекс 0,2).

Згідно даних Hh.ua, найбільше вакансій було запропоновано спеціалістам у комплексному страхуванні фізичних та юридичних осіб. Цікаво, що в першій половині 2007 року страхування фізичних осіб посідало четверту позицію за обсягом вакансій, зараз - першу.

50% вакансій у рамках професійної галузі "Страхування" було запропоновано керівникам напрямків. Тоді як у першій половині року такі пропозиції становили 30%.

* Індекс відображає кількість резюме, які припадають на одну вакансію (враховуються тільки резюме і вакансії, розміщені на сайті в певний період; резюме, розміщені до або після періоду вивчення, не розглядаються).

Діаграма 9

Логістика

Кількість вакансій у цій професійній галузі у другій половині 2007 року виросла майже в два рази порівняно з першим півріччям. Найменше зростання обсягу вакансій спостерігалося щодо спеціалізації "Закупівлі/Постачання", і у рейтингу кількості вакансій ця позиція впала з другого місця (на початку 2007 року) на п'яте.

Найбільший дефіцит спостерігався на спеціалістів з митного оформлення (індекс попиту/дефіциту 0,7*) і складському господарству (індекс 0,8), що лишалося незмінним протягом всього 2007 року.

* Індекс відображає кількість резюме, які припадають на одну вакансію (враховуються тільки резюме і вакансії, розміщені на сайті в певний період; резюме, розміщені до або після періоду вивчення, не розглядаються).

Діаграма 10

Рівень пропонованої заробітної плати

Дані здобуті на підставі загальної інформації про пропозиції по заробітній платі в рамках розділу спеціалізації, без урахування таких показників як розмір, статус і галузь компаній, які пропонують вакансії, і рівень вимог до кандидатів.

Рівень зарплати, запропонованої роботодавцями (друге півріччя 2007 року)

Посада Мін. значення Средн. значення Медіана Макс. значення
Юрист 200 1100 900 2500
Tester (IT) 300 625 650 1000
Менеджер IT проектів 800 2100 2500 4000
C++ Software developer 400 1400 1300 2700
NET. Developer 400 1250 1200 2500
Java Developer 500 1300 1250 2500
Web-програміст 400 1000 800 2500
Системний адміністратор 250 700 700 1600
Бренд-менеджер 400 1300 1000 3000
Менеджер з маркетингу 300 1200 1100 3000
Менеджер по зв'язках з громадськістю 300 950 925 2000
Менеджер з реклами 150 650 700 1000
Аналітик (маркетинг) 400 800 725 2000
Копірайтер 300 700 700 1500
Дизайнер 250 750 700 2000
Асистент відділу маркетингу 200 400 325 1000
Менеджер з продажу 200 700 850 5000
Регіональний представник (продажі) 500 800 750 2000
Торговий представник 250 500 450 1100
Менеджер з логістики
300 850 650 1500
Редактор 250 650 500 2000
Журналіст 400 600 450 1000
Фінансовий менеджер 400 1200 950 3500
Головний бухгалтер 300 1200 950 3500
Бухгалтер 250 600 500 2000
Аудитор 400 1400 900 3500
Економіст 150 600 600 1500
Касир 180 375 375 590
Тренер (бізнес-тренер) 400 1200 950 2000
Менеджер з персоналу 200 900 700 3000
Рекрутер 300 650 550 1000
Спеціаліст департаменту (страхування) 300 570 450 1500
Керівник департаменту (страхування) 500 1200 1200 2000
Секретар 150 450 450 800
Персональний асистент 400 800 800 1500

Прим. Медіанний показник, розрахований на основі вакансій, є значенням заробітної плати тієї вакансії, яка знаходиться в середині ранжированого ряду (побудованого в порядку зростання або зменшення представлених значень заробітної плати). Перевагою медіанного показника пропонованої заробітної плати в порівнянні з арифметичним є його незалежність від крайніх значень, оскільки він ділить сукупність на дві рівні частини.

Вивчення змін у рівні заробітної плати, пропонованої роботодавцями за вищенаведеним переліком позицій, демонструє, що в цілому в 2007 відбулося зростання на 9%. Звісно, не по всіх позиціях цей показник однаковий.

Так, найбільше зростання зарплат відзначається по позиціях у галузі управління персоналом (12%), фінансів (12%), і журналістики (13%). У страхуванні, одному з найдефіцитніших з кадрового погляду професійному напрямку, зростання становить усього 6%.

Вищий менеджмент: основні тенденції

Найбільшим попитом у період другого півріччя 2007 року користувалися управлінці у сфері Продажів, що продовжує тенденцію всього 2007 року, а також і попереднього 2006-го. У другому півріччі варто відзначити зростання кількості вакансій для управлінців у напрямку маркетингу і в будівельній галузі.

Попит з боку працедавців

На діаграмі нижче наведено кількість вакансій за окремими спеціалізаціями у професійній сфері "Вищий менеджмент". Очевидно, що найбільшим попитом в період 2007 року користувалися управлінці у сфері Продажу. Такі ж дані були одержані і в період 2006 року.

Варто відзначити, що протягом першого півріччя 2007 року спостерігалося зростання попиту на управлінців в напрямку логістики та інформаційних технологій.

Кількість вакансій по деяких спеціалізаціях в професійній сфері "Вищий менеджмент" (перше півріччя 2007 року).

Діаграма 11

1 Продаж 2 Адміністрування
3 Фінанси 4 Будівництво/Нерухомість
5 Маркетинг/Реклама/PR 6 Виробництво/Технологія
7 Інвестиції 8 Управління персоналом/Тренінги
9 Управління малим бізнесом 10 Транспорт/Логістика
11 ІТ 12 Консультування
13 Юриспруденція 14 Страхування
15 Медицина/Фармацевтика 16 Мистецтво/Розваги
17 Туризм/Готелі/Ресторани 18 Вибодуток сировини

У другому півріччі 2007 року претенденти найбільшу цікавість виявили також до топ-вакансій у сфері продажів. Цікаво, що професійна галузь "Вищий менеджмент", як правило, завжди достатньо наповнена пропозиціями від претендентів. Співвідношення кількості резюме до кількості вакансій свідчить на користь більш ніж достатньої насиченості ринку праці спеціалістами такого рівня. Проте, варто зробити поправку на те, що кандидати не завжди готові адекватно оцінити себе, приміряючи власний досвід і навички до крісла управлінця.

Проте, в другому півріччі 2007 року можна виділити два напрямки, де спостерігався дефіцит управлінських кадрів: страхування і юриспруденція, де індекс попиту/дефіциту тримався на позначці нижче одиниці. А ось найбільшу увагу кандидатів приваблюють вакансії, пов'язані із загальним адмініструванням (індекс попиту/дефіциту 4).

Рівень зарплати, запропонованої роботодавцями фахівцям у професійній сфері "Вищий менеджмент" (друге півріччя 2007)

Посада Мінімальне значення Середнє значення Медіана Максимальне значення
Директор з розвитку 1500 4170 2785 15000
Директор з маркетингу 1000 3725 3750 12000
Фінансовий директор 800 3600 2500 10000
IT директор 1300 2000 2250 3000
Директор з продажу 800 2110 2000 6000
Директор з персоналу 500 2600 2000 10000

Дані зібрані на підставі оголошень про топ-вакансії за друге півріччя 2007 року без урахування типу компаній і галузей, які вони представляють. Варто також звернути увагу, що тільки трохи більше 25% працедавців указують рівень заробітної плати, розміщуючи оголошення про вакансії в професійній галузі "Вищий менеджмент" (у середньому цей показник дорівнює 30-35%).

Портрет кандидата в професійній сфері "Вищий менеджмент"

Характеристика %
Стать
чоловіки 82
жінки 18
Вік
20-25 6
26-30 24
31-35 30
36-40 20
41-45 11
46-50 6
Понад 50 3
Освіта
Вища 93
Вища незакінчена 3
Кандидат наук, доктор наук 4

Резюме претендентів-чоловіків у цій професійній галузі традиційно в більшості. Єдина зміна, відзначена в 2007 році - тенденція до помолодшання кандидатів-управлінців. Так, категорія від 20 до 30 років "перетягла" на себе 4% з інших вікових категорій протягом 2007 року.

Майже 33% кандидатів, які розмістили резюме в професійній галузі "Вищий менеджмент", повідомили, що вільно володіють англійською мовою, 2% - вільно володіють німецькою і 2% - французькою.

З початку 2007 року відбулося зростання на близько 30% числа вакансій із згадуванням такої вимоги до кандидата як ступінь МВА. Вивчення рівня пропозицій по зарплаті таким кандидатам у 2-у півріччі свідчить, що мінімальна сума, яку готові платити роботодавці випускникам МВА програм - 1000 у.о. Але такі мінімальні пропозиції є рідкісними. В середньому пропозиція складає 3000 у.о. Моніторинг вакансій для МВА випускників на Hh.ua у 2007 році демонструє, що найбільшою мірою ці спеціалісти затребувані в галузі бізнес-консультування і управління фінансами. На другому місці - управління маркетингом і продажами. Якщо говорити про галузі, то одна з найбільш яскравих потреб у МВА-випускниках існує в галузі виробництва, інформаційних технологій та фармацевтики.

Переклад статті
"Обзор тенденций рынка труда
для специалистов и менеджеров
среднего и высшего звена
во втором полугодии 2007 года"
,
джерело: HeadHunter
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті