Потрібні фахівці / Статті / Найнепотрібніші професії в Криму - гід, бухгалтер...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

28.03.2008 Найнепотрібніші професії в Криму - гід, бухгалтер, перукар

Сучасна молодь переконана, що у завтрашній день дивиться раціонально. Адже молоді люди не мріють, як їхні батьки, бабусі і дідусі, про професії героїчні та романтичні на зразок льотчиків, полярників, геологів. Вони вибирають спеціальності більш земні і реальні, але модні, престижні, такі, що, як їм здається, дають можливість багато заробляти. Але, здобувши їх, з'ясовують, що знайти роботу практично неможливо, на ринку праці таких фахівців - надлишок.

Роби вибір усвідомлено

Якби не система тестування, запроваджена для всіх ВНЗ автономії цього року, то всі випускники 2008 р. (а їх буде близько 20 тис.) змогли б стати студентами - для кожного знайшлося б якщо не бюджетне, то комерційне місце. Інститути, університети та їх підрозділи в Криму якраз вмістили б усіх охочих. Можна, звичайно, запитати: що поганого в тому, що молоді люди прагнуть вчитися?

По-перше, сумнівна якість освіти, яка надається деякими ВНЗ (число яких продовжує зменшуватися стараннями Міносвіти і науки АРК), майбутнім спеціалістам не дає жодних переваг на ринку праці. По-друге, десятки навчальних закладів штампують спеціалістів однакових напрямків - тих же юристів і економістів, а працевлаштувати всіх неможливо. По-третє, самі молоді люди навчатися йдуть або тому, що так хочуть батьки, або керуючись хибним уявленням, що без диплома зараз - нікуди.

У результаті - втрачені роки, здобута непотрібна (часто ненависна) спеціальність. До речі, школи звичайно орієнтують своїх випускників саме на навчання у ВНЗ - вважається, що кількість вступників найліпше говорить про якість шкільної освіти.

За даними Кримського республіканського Центру зайнятості, в 2007 р. на обліку в центрах зайнятості автономії перебували 2,8 тис. осіб з числа молоді, яка закінчила ВНЗ. Працевлаштувати вдалося 1,2 тис. осіб. У 2006 р. було зареєстровано 3,2 тис. безробітних випускників ВНЗ, і лише для 1,1 тис. з них вдалося знайти вакансії.

З випускниками ПТУ ситуація трохи інакша. Безперечно, училища і технікуми дають чимало тих фахівців, які затребувані у сфері обслуговування (наприклад, продавці) або для роботи на підприємствах, будівництвах. Але кому потрібен екскурсовод у якому-небудь Першотравневому районі, де живе випускник училища, або спеціаліст з установки сантехніки у далекому селі? Тому так важливо обрати майбутнє, оцінюючи й умови, в яких доведеться працювати. Ця ситуація, завдяки профорієнтаційній роботі служб зайнятості Криму, стала вирівнюватися. У 2005 р. через центри зайнятості шукали роботу 2 тис. випускників ПТУ і шкіл, у 2006 р. їх було 1,5 тис. осіб, у 2007 р. - 1,4 тис.

Місце чекатиме

Як розповіла начальник відділу організації профорієнтації Кримського республіканського Центру зайнятості Ольга Юровська, більшість майбутніх спеціалістів - студентів ВНЗ до моменту отримання диплома, не уявляють, куди саме підуть працювати. Так, наприклад, серед майбутніх спеціалістів одного зі столичних ВНЗ було проведене анкетування, і з'ясувалося, що тільки 13,5% з них наперед визначилися з місцем роботи. Із загального числа опитаних 48% хотіли б знайти вакансії в тих містах і районах, де проживають, а інші були готові виїхати до великих міст, де легше знайти робоче місце.

Минулого року в службі зайнятості Криму всього було зареєстровано 28,2 тис. осіб у віці до 35 років (в 2006 р. - 32,6 тис.), працевлаштовано 18,7 тис. (в 2006 р. - 18,8 тис.). Тобто, хоча шукачів роботи було менше, кількість заповнених вакансій залишилася такою ж. Але що робити, якщо зрозуміло: конкуренти спритніші та успішніші, потрібні вакансії з'являються рідко і шанси влаштуватися за фахом близькі до нуля? Можна перевчитися. Зараз у Криму діють такі форми професійної підготовки безробітних, як навчання за індивідуальними учбовими планами і програмами під замовлення роботодавців, підвищення кваліфікації шляхом стажування на підприємстві і на курсах цільового призначення. Минулого року 1,8 тис. молодих людей до 35 років одержали роботу саме так. Після перенавчання працевлаштувалися понад 2,7 тис. молодих кримчан.

Найважче складається трудова доля сиріт - випускників інтернатів та дитбудинків. Одиницям вдається здобути вищу освіту, іншим держава надала можливість одержати професію в ПТУ. При цьому вибирати її доводиться з вже урізаного списку, тому що на ходові спеціальності на зразок кухарів, кондитерів, перукарів набір обмежений, на ці місця претендують їхні більш благополучні однолітки. Тому центрами зайнятості здійснюється профорієнтаційна робота з вихованцями, яким найближчим часом доведеться жити самостійно: це семінари, зустрічі, на яких спеціалісти розповідають про те, які професії мають попит на ринку праці, про вимоги кожної професії до професійно-особистих якостей людини. Також проводиться тестування для визначення схильностей.

Всі професії потрібні?

Про конкретні вакансії, на які минулого року було дуже багато претендентів, або, навпаки, не знаходилося, найліпше говорить інформація відділу статистики Кримського республіканського центру зайнятості. Всього роботу минулого року шукали понад 88,4 тис. кримчан, з них 4,9 тис. осіб з числа незайнятих не мали жодної професії. При цьому було 82,8 заявлених вакансій.

Затребувані в Криму майстри найрізноманітніших сфер - від ремонту обладнання до спеціалістів із видобутку газу: шукали роботу близько 320 осіб, а вакансій було на декілька десятків більше. Як показала ситуація на ринку праці, нескладно знайти роботу головного інженера - на 84 претенденти припадало 88 пропозицій. Були потрібні люди на посади головних спеціалістів: у Криму звільнилися минулого року 728 місць, і лише 142 особи заповнили ці вакансії. Надлишок місць виявився для менеджерів зі збуту (322), а цю роботу шукали тільки 183 кримчани. Досвідченим спеціалістам з комп'ютерних систем знайти роботу теж можна, нехай навіть пропозицій про працевлаштування було досить мало (49 місць для адміністраторів систем), але претендентів тільки 28. Та ж ситуація з інженерами-програмістами - на 93 вакансії тільки 58 претендентів.

Серед інших професій, де можливість працевлаштуватися в півтора-два рази перевищує число фахівців, які шукають роботу, - архітектори, дизайнери, техніки-будівельники, а також інженери: з охорони праці, будівельники, проектувальники, енергетики, електронники, конструктори. Потрібні лікарі: анестезіологи, гінекологи, інфекціоністи, невропатологи, нейрохірурги, педіатри, терапевти. Виявляється, певний дефіцит виник і на патологоанатомів, вакансій, щоправда, всього 10, але претендентів на них не було взагалі. Потрібні також слюсарі-сантехніки, плиточники, маляри, електрогазозварювальники, монтажники, електромонтери. Дуже багато вакансій у сільському господарстві, там потрібні тваринники, доярі, пташники.

У Криму також був надлишок економістів: на 403 вакансії, що відкрилися, претендували 736 осіб. На 20 місць спеціалістів з фінансової роботі 105 шукачів роботи. На 77 військовослужбовців, які шукали роботу, припала всього одна вільна вакансія. З'являлися місця головних бухгалтерів (364), на яких претендували 460 фахівців, часто заявлялися вакансії завідувача складом, але охочих влаштуватися на роботу (241) було набагато більше, ніж місць (117). Професіями, де вільних місць у 2007 р. було відчутно менше, аніж шукачів роботу, були: екскурсовод, товарознавець, рахівник, оператор комп'ютерного набору, касир банку, перукар, кухар. Щоправда, остання спеціальність опинилася у лідерах за числом нововідкритих вакансій, - їх було 2,3 тис., але претендентів виявилося понад 3 тис.

Переклад статті Наталії Якимової
"Самые ненужные профессии в
Крыму - гид, бухгалтер, парикмахер"
,
джерело:
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті