Потрібні фахівці / Статті / У яких сферах діяльності жінки ефективніші за чол...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

04.04.2008 У яких сферах діяльності жінки ефективніші за чоловіків? Думка росіян

Дослідження, проведене аналітичним центром Юрія Левади, засвідчило, що російське суспільство зовсім не схильне принижувати інтелектуальний та трудовий потенціал жінок.

Не змогли назвати сфери, де жінки ефективніші за чоловіків, усього 5% опитаних, ще 1% вважають, що у запропонованому переліку сфер діяльності немає таких, де б жінки були здібніші. Серед самих респондентів-жінок такою скромною оцінкою своїх можливостей відзначились 5%. Думки про сфери діяльності, де жінки мають перевагою над чоловіками, розподілилися таким чином:

У вихованні дітей, молоді 81
У домашньому господарстві 80
У мистецтві 38
У бізнесі 23
В науці 18
У спорті 16
В управлінні державою 14

Немає нічого дивного в тому, що думки більшості сконцентровані довкола домашньої економіки і виховання. В першому випадку це - свідчення збереження домостроївських пережитків (і, до речі, це єдина позиція, де число чоловічих відповідей у співвідношенні 56%/44% переважає число жіночих). У решті позицій переважають "жіночі" відповіді - наука (73/27), держуправління (71/29), спорт (67/33), бізнес (66/34), мистецтво (62/38), виховання, освіта (57/43). З цих співвідношень видно, що самі жінки вважають недооціненими свої здібності у галузі науки і державного управління і не дуже задоволені тим, що їх дуже багато серед домогосподарок і викладачів. Утім, оскільки респонденти мали можливість давати декілька відповідей, відсилання жінок до домашнього вогнища могло поєднуватися із визнанням їхніх здібностей і в інших сферах. Так, з числа тих, хто відзначив перевагу жінок у домашньому господарстві 88% вказали також їхню перевагу у вчительській справі, 42% - у мистецтві, 23% - у бізнесі. На значно вищі здібності жінок до наукової роботи частіше вказують прозахідно і демократично налаштовані молоді люди.

Відчуття "недооціненості" пов'язано у жінок з реальним станом справ у країні, при якому частка жінок-керівників у науці сягає 46%; серед державних службовців жінки становлять 56%, але тільки 9% є керівниками, і лише 1,3% жінок обіймають вищі керівні посади. Можна пригадати, що в липневому опитуванні 2005 року задавалося питання про те, чи можуть жителі Росії проголосувати на президентських виборах за кандидата-жінку. Позитивно відповіли 32%, нейтрально поставилися до такої можливості 28% і негативно 34%. Для порівняння скажемо, що в США у 1999 році, коли стояло питання про можливе висунення від республіканської партії Елізабет Доул, про свою готовність голосувати за жінку заявляли 92% американців і лише 7% висловлювалися проти. Наше суспільство в цьому відношенні знаходиться на рівні США 1937 року, коли свою готовність підтримати кандидата-жінку висловлювали 33% американців.

Більшість росіян схильна вважати, що збільшення частки жінок у керівництві привело б до позитивних змін.

Якби на відповідальних посадах у керівництві країною в Росії було б більше жінок, у країні стало б більше доброти, турботи про людей з боку держави - так вважають 37%, стало б більше порядку в країні (30%), стало б менше конфліктів, жорстокого протистояння різних політичних сил (24%). Щоправда, 19% відповіли, що "стало б більше дрібної суєти і сварок" (можна було дати декілька відповідей). Виникли труднощі з відповіддю у 19%.

Та все ж в цілому у більшості росіян немає відчуття, що жінки сильно обмежені в своїх правах і можливостях. 6% опитаних навіть вважають, що жінки у Росії мають більше прав і можливостей, на думку 51%, вони мають стільки ж прав і можливостей, як і чоловіки, 38% - що у жінок менше прав і можливостей.

Переклад статті
"В каких сферах деятельности
женщины эффективнее мужчин?
Мнение россиян"
,
джерело: www.itartass.ur.ru
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті