Потрібні фахівці / Статті / На ринку праці з'явилися нові професії

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

10.04.2008 На ринку праці з'явилися нові професії

Ринок праці не стоїть на місці: із вражаючою регулярністю в Україні з'являються абсолютно нові професії. "Деньги" провели власне розслідування і довідалися, які нові професії "спливли" цього року. І заразом з'ясували, які фахівці з тих, що з'явилися пару-трійку років тому, стали затребуваними саме зараз.

За спостереженнями менеджера з маркетингу і PR сайту з пошуку роботи і персоналу headhunter.com.ua Тетяни Топчій, протягом останніх місяців почали "проскакувати" вакансії для онлайн-рекрутерів. Їхнім основним обов'язком є підбір і пошук персоналу за допомогою засобів інтернет-рекрутингу: розміщення оголошень на job-сайтах, пошук кандидатів у соціальних мережах, на блог-ресурсах і так далі. Такі фахівці також стають затребувані як researcher'и (дослідники, аналітики) у кадрових і рекрутингових агентствах, там вони здійснюють загальний моніторинг інтернет-простору. Рівень їхніх зарплат не дуже високий: у вакансіях рідко вказується сума понад $600. Протягом найближчих років онлайн-рекрутери мають одержати "прописку" у всіх кадрових і рекрутингових агентствах. А вже в 2008 році роботодавці платитимуть їм на 15-20% більше, аніж зараз, говорять "класичні" рекрутери.

Директор зі стратегічного планування агентства Think! McCann Erickson Сергій Урін розповідає, що в українському рекламному бізнесі почав зароджуватися інтерес до такої незвичної професії як trend-watcher. Тренд-вотчер - це людина, яка відстежує появу нових тенденцій серед споживачів.

"На заході цей напрямок став настільки популярним, що з'явилися цілі спеціалізовані агентства, які займаються детальним аналізом тенденцій споживацьких переваг і складанням прогнозів на майбутнє", - відзначає він. В Україні ж цю послугу зараз в дуже скороченому варіанті пропонують лише деякі дослідницькі компанії. Сергій Урін стверджує, що тренд-вотчер повинен мати широкий світогляд, чудові комунікативні і аналітичні навики, бути спостережливим, вміти "моніторити" інформаційний простір і при цьому бути максимально залученим до процесу вивчення життя споживача (відвідини різних тусовок і культурних заходів - один з прямих обов'язків цього фахівця). "У претендента може бути будь-яка освіта. Але бажано, щоб у нього було розуміння основ маркетингу", - додає Сергій.

Оскільки професія знаходиться на етапі становлення, єдиної зарплатної пропозиції для такого фахівця на ринку поки що немає. Пан Урін вважає, що сьогодні тренд-вотчер може розраховувати на $600-800 на місяць. Перспективи розвитку цієї професії рекламістам здаються дуже райдужними: інтерес замовників до таких досліджень підвищується, отже, зарплати тренд-вотчерів зростуть - наступного року вони підвищаться у 2-2,5 рази.

Директор компанії Xpoint LLC Василь Голда говорить, що на етапі формування і зародження зараз знаходиться ще одна професія - кредитний менеджер. Його задачі - розробка і реалізація кредитної політики підприємства. "Така людина потрібна у всіх компаніях, які працюють на умовах товарного кредиту і відстроченого платежу", - вважає пан Голда. В Україні таких "спеців" поки одиниці. Але зарплати кредитних менеджерів вже чималенькі - у межах $700-2000. І перспективи дуже привабливі: прихід зарубіжних інвесторів підвищить попит на таких фахівців. Протягом 2008 року їхні зарплати зростуть у 1,5-2 рази, прогнозує пан Голда.

Позичити, віддати і примножити

Бурхливе зростання фінансового ринку сприяло виникненню попиту на цілу низку нових професій. При допомозі рекрутерів і роботодавців "Деньги" виділили наймолодші і водночас найперспективніші спеціальності, пов'язані з обслуговуванням цієї сфери. Серед них кредитний брокер, колектор і адміністратор недержавного пенсійного фонду.

"Контори, які займаються кредитним брокеріджем, з'явилися на ринку України близько року тому", - згадує менеджер з розвитку компанії "Тім-експерт" Олена Сергуніна. Але масовість професія кредитного брокера, за її словами, здобула зовсім нещодавно - у серпні-вересні 2007 року. Найчастіше у таких "спеців" перекваліфіковуються колишні банківські працівники з відділу кредитування.

Зарплати у кредитних брокерів складаються із ставки і відсотків. Так, фахівець, який працює з фізособами, одержує $500 + 10% від суми укладених угод, фахівець із кредитування юросіб - $1000 + 10% суми укладеної угоди. Олена вважає, що базові ставки цих "спеців" у 2008 році зростуть на 15-20%.

Ще одна свіжа "кредитна" професія - колектор. Або, простіше кажучи, фахівець з повернення боргів. За словами recruitment manager'а рекрутингової компанії World Staff Ганни Бобель, колекторський бізнес почав набирати обертів саме 2007 року. Хоча перша компанія із "вибивання" боргів з'явилася ще в 2006 році. Зарплати у рядових колекторів дуже різні: базова ставка - від $200 до $700. Плюс відсотки від суми стягнення - зазвичай, це 3-5%.

За словами пані Бобель, основними кандидатами на позиції колекторів стають помічники юристів, юристи-початківці, а також студенти з юридичною освітою. "Якщо говорити про керівний склад, то найчастіше всього це люди з сфери продажу послуг - банків, страхових, телекомунікаційних компаній", - додає вона. Зарплати керівників колекторських контор стартують від $5000 (ставка).

Адміністратор недержавного пенсійного фонду (НПФ) - ще одна молода, але вже затребувана професія на вітчизняному кадровому ринку. Появу і становлення цієї спеціальності Ганна Бобель пов'язує з перспективою розвитку пенсійної системи України. При цьому вже зараз зарплати адміністраторів НПФ досить непогані - в середньому $800-1000. Рекрутери передбачають: наступного року вони стануть ще дорожче. "Нові гравці на ринку НПФ перекуповуватимуть готових адміністраторів, пропонуючи їм зарплати мінімум на 30% вище", - пояснюють "кадровики".

Головний фахівець відділу адміністрування пенсійних фондів Parex Asset Management Ukraine Юлія Амеліна скаржиться на те, що готових адміністраторів НПФ дуже мало. Сама Юля прийшла в цю професію три роки тому: "Мене привабила новизна і перспективність спеціальності адміністратора НПФ. Відразу після закінчення навчання у ВНЗ я вирішила пройти ще і кваліфікаційні курси. І бачу, що не помилилася в своєму виборі". Відповідно до ліцензійних умов, кожний НПФ мусить мати в своєму штаті як мінімум трьох адміністраторів: начальника відділу і двох рядових спеціалістів. Але "людина з вулиці" не може приступити до роботи адміністратором. "Має бути свідоцтво державного зразка, яке підтверджує кваліфікацію спеціаліста з адміністрування пенсійних фондів", - уточнює пані Амеліна.

Щоб одержати такий документ, необхідно пройти двотижневе навчання на кваліфікаційних курсах. Вони відкриті в деяких економічних ВНЗ, наприклад, в Інституті розвитку фондового ринку при КНЕУ. Після навчання необхідно буде скласти спеціальний екзамен, приймати його будуть представники Державної комісії з регулювання ринку фінансових послуг. Вартість навчання та екзамену обійдуться приблизно в $350. Крім того, кожні три роки адміністратор НПФ має проходити перепідготовку на цих курсах і підтверджувати свою кваліфікацію - щоб мати право займатися цим видом діяльності.

У режимі онлайн

На ринку інформаційних технологій і інтернет-простору не зменшується попит на представників нових професій. Серед тенденцій цього року керівник HR-департаменту компанії Innovative Marketing Ukraine Марія Дунниченко відзначає появу більш вузьких спеціальностей, наприклад, інженер автоматизованого тестування. Ще 2-3 роки тому, як говорить вона, були затребуваними просто тестувальники програмного забезпечення. Таким зараз платять всього $500-800. Тоді як інженерам автоматизованого тестування пропонують удвічі більше - $1000-1600. Роботодавці говорять, що розрив у зарплатах збережеться і наступного року.

У рекрутинговій компанії World Staff "Деньгам" назвали ще одну вельми затребувану нині IT-професію - java script-програміст. Виникла вона приблизно 1,5 роки тому. Масовий попит на програмістів, які працюють із новою мовою програмування Java Script, з'явився лише цього року. Зарплати цих вузькопрофільних "спеців" стартують від $1500-2000. У 2008 році, на думку "кадровиків", зростання зарплат java script-програмістів становитиме 20-25%.

Надзвичайно популярними в "онлайні" стали і фахівці, які знаходяться "на стику" декількох професійних галузей, наприклад, інтернет-маркетологи (seo-оптимізатори). "Ці співробітники відповідають за просування сайту в Мережі, тому вони повинні бути не стільки маркетологами, скільки "технарями", - вважає маркетолог компанії "Робота Інтернешнл" (портал із працевлаштування rabota.ua) Віктор Закотій. Мабуть, тому seo-оптимізаторами, як правило, стають веб-дизайнери або веб-програмісти. Платять таким "гуру" від $700 до $1500. Цю професію рекрутери називають однією з найперспективніших і прогнозують, що наступного року зарплати seo-оптимізаторів виростуть як мінімум на 30%.

Віктор Закотій називає ще одну популярну онлайн-професію - наймані блогери. Їхня задача - публікувати на різних інтернет-сторінках позитивну інформацію про замовника. Робота блогера коштує зовсім небагато - в середньому $100 на місяць.

Ну і останній новачок на ринку праці в інтернет-сфері - sales optimization specialist - фахівець/аналітик з оптимізації онлайн-продажів. До його обов'язків входить аналіз рекламних кампаній в інтернеті, а також розробка методів, які оптимізують їх проведення. Середні зарплати таких "спеців" складають $500-700 на місяць. У 2008 році вони повинні зрости на 15-20%. Як говорять рекрутери, ця професія приваблює в основному молодих рекламістів і маркетологів. Обов'язкова вимога до них - хороше знання іноземної мови.

Англомовні гуманітарії

Ганна Бобель вважає, що найчастіше нові професії з'являються в галузях, які динамічно розвиваються. Маркетинг і реклама - яскраві представники таких галузей. Тут, окрім перерахованих вище прикладів нових спеціальностей (trend-watcher, sales optimization specialist'ів і блогерів), консультанти World Staff виділяють ще декілька. "З'являються заявки від роботодавців на communication manager'ів і communication officer'ів", - відзначають вони.

Communication manager - симбіоз викладача іноземної мови та редактора-коректора. Такий спеціаліст відповідає за листування і документообіг компанії на іноземній мові. До його обов'язків також входить навчання співробітників компанії іноземній мові. Як правило, англійській. "Шукати таких "спеців" доводиться навіть у англомовних країнах. Але далеко не кожен потенційно цікавий кандидат готовий до переїзду в Україну", - пояснює Ганна Бобель. І це недивно, адже рівень оплати їхньої праці становить приблизно $1000 в місяць.

Задачі communication officer'ів подібні до функцій спеціалістів зі зв'язків з громадськістю. До них входять управління інформаційними потоками компанії, написання і редагування текстів, координація роботи перекладачів та інформаційних менеджерів, збір і подача інформації до міжнародних рейтингів, взаємодія з аналітиками, написання контенту для сайту. Одна з головних вимог до нього - англійська мова на рівні close-to-native (близькому до носія мови). Такого фахівця все більше хочуть бачити консалтингові, аудиторські та юридичні фірми. Платять нині наймачі за таку роботу до $1500 на місяць, наступного року обіцяють підняти на 15-20%.

Свіжа кров

Зарплати представників нових і старих професій*

Нова професія Рівень з/п, $ Аналог/суміжна спеціальність Рівень з/п, $
Онлайн-рекрутер 300-600 Рекрутер 300-1500
Trand-watcher 600-800 Аналітик 300-1000
Кредитний брокер Ставка - 500-1000 + 10% прибутку Спеціаліст з кредитування у банку 300-700
Колектор Ставка - 500-700 + 3-5% суми повернення боргу Юрист, помічник юриста 250-400
Кредитний менеджер 700-2000 Юрист, бухгалтер 300-2000
Адміністратор недержавного пенсійного фонду 800-1000
Інженер автоматизованого тестування 1000-1600 Тестувальник програмного забезпечення 500-800
Java script-програміст 2000 Веб-програміст 1500
Seo-оптимізатор 700-1500 Веб-програміст, маркетолог 700-1500
Автор блогів От 100
Sales optimization specialist Ставка 500-700 + % Маркетолог 400-600
Communication manager 1000 Викладач англійської мови 1000
Communication officer 1500 Фахівець зі зв'язків з громадськістю, копірайтер 500-1500

* - За даними рекрутингової компанії World Staff та інформації компаній-роботодавців.

Підсумок

Нових вакансій на ринку праці у 2007 році з'явилося чимало. Але єдиного принципу формування зарплат для нових професій поки що немає. Самі роботодавці використовують експериментальний підхід: порівнюють вимоги до нової посади з вимогами до суміжних спеціальностей, які вже є на ринку. Зростання пропонованих зарплат наступного року прогнозується у межах від 15% до 100%.

Переклад статті
"На рынке труда
появились новые профессии"
,
джерело: www.dengi-ua.com
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті