Потрібні фахівці / Статті / Особливості ринку праці Чернівецької області

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

15.04.2008 Особливості ринку праці Чернівецької області

Сучасний ринок праці диктує свої вимоги щодо кваліфікації працівників, що стрімко змінюються. Тому правильно викладена та актуальна інформація дає уявлення про перспективи працевлаштування за конкретною професією або спеціальністю. Дізнайтеся про ринок праці Чернівецької області.

Чернівецька область вважається найменшою в Україні за площею та населенням. Однак історія та розвиток Буковини (традиційна й давня назва Чернівецької області) вказує на інтенсивність та швидкість піднесення економічного становища цього краю.

Зайнятість населення станом на січень-березень 2008 року становить 147,7 тис. осіб. За видами економічної діяльності кількість працівників:

 • у освіті - 32,5 тис. осіб (22,0%),
 • у промисловості - 25,3 тис. осіб (17,1%),
 • в охороні здоров'я - 22,5 тис. осіб (15,2%),
 • у торгівлі, ремонті автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку - 11,2 тис. осіб (7,6%),
 • в державному управлінні - 11,2 тис. осіб (7,6%),
 • у транспорті і зв'язку - 10,1 тис. осіб (6,8%),
 • у сільському господарстві - 7,8 тис. осіб (5,3%).

Тенденції ринку праці

 1. Ринок праці Чернівецької області значною мірою потерпає від територіальної розбалансованості попиту та пропозиції робочої сили. 75% безробітних належать до мешканців сільської місцевості, а більшість вакансій - це робочі місця в обласному центрі.
 2. Останні дослідження засвідчили, що до 2011 року в краї буде створено 29 тисяч нових робочих місць. Серед майбутніх 29 тисяч вакансій: 63% - це робітничі професії, 12% - посади для службовців, 25% - робочі місця, що не потребують спеціальної кваліфікації.
 3. У Чернівцях відчувається дефіцит робочої сили, у першу чергу - робітників високої кваліфікації і навіть юристів, економістів та бухгалтерів, але із досвідом роботи.

Влада краю постійно спостерігає за ситуацією на ринку праці та намагається вносити й свої корективи. Так, голова Чернівецької ОДА В. Куліш заявив, що "на найближче майбутнє у планах крайової влади - удосконалення процесу професійної адаптації: військовослужбовці починатимуть освоювати нову професію, якої потребує ринок праці, за рік до звільнення у запас. І до 2009 року кожен військовослужбовець, звільнившись з армії, при бажанні отримає цивільну професію".

Особливістю буковинського ринку праці є стрімкий потік емігрантів до країн Західної Європи, особливо - до Франції, Португалії, Італії. Більше ста тисяч буковинців проживає та працює за межами України. Вирішити таку ситуацію на ринку праці намагаються за допомогою різноманітних інвестиційних проектів та створення додаткових робочих місць з високою заробітною платнею.

Затребувані спеціальності

Галина Чупіна

Директор Чернівецького обласного центру зайнятості Галина Чупіна

На Буковині спостерігається дефіцит електрозварювальників, малярів, сантехників, але забагато економістів та юристів. Про це повідомила директор обласного центру зайнятості Галина Чупіна на засіданні Чернівецького прес-клубу "Престиж професії та реальні потреби ринку праці у Чернівецькій області".

За даними обласного центру зайнятості, на Буковині понад 10 тисяч молодих людей віком до 35 років шукають роботу. Торік в області ринок праці поповнили майже 4,9 тисяч випускників ВНЗ та понад 3 тисячі випускників профтехучилищ. Але рівень працевлаштування молодих людей з вищою освітою становив лише 42%.

Наразі нараховується понад 9 тисяч вакансій. Однак більшість з них - це робітничі професії і лише чверть - вакансії службовців. Наразі в області є дефіцит електриків, електрозварювальників, сантехників, слюсарів-ремонтників, малярів, столярів, швачок та інших робітників високої кваліфікації. Але, не зважаючи на це, за словами проректора Чернівецького національного університету Р. Петришина, найбільшим попитом у молоді користуються економічні та юридичні спеціальності. Хоча останнім часом молодь, переважно із сільської місцевості, зацікавилася також педагогічними спеціальностями, а в місті зріс попит на спеціалістів комп'ютерних наук.

За словами керівника обласного центру зайнятості Галини Чупіної, в області за цей період зросла на 10% економічна активність, на 12% - рівень зайнятості й на 2,4% зменшився рівень зареєстрованого безробіття. Усього за 11 місяців цього року в центрі нараховувалося на обліку майже 49 тисяч незайнятих громадян, з них більше половини (понад 60%) працевлаштувалися за спеціальністю, перекваліфікувалися й здобули іншу професію або ж взяли участь у громадських роботах. Однак є й певна частина клієнтів центру, які поки не змогли знайти роботу, а також - ряд вакансій, які безробітні не поспішають займати.

Пояснюється це декількома причинами, найперше - внутрішньою та зовнішньою трудовою міграцією, наявністю тіньової та напівтіньової зайнятості, а також - територіальною та професійно-кваліфікаційною розбалансованістю ринку праці. Адже три чверті тих, хто перебуває на обліку, - мешканці сільської місцевості, а з 1900 вакансій, які зараз пропонує обласний центр зайнятості, 1300 заявок надійшло саме від чернівецьких підприємств.

Коли ж говорити про невідповідність попиту і пропозиції у професійній площині - то в нас і надалі відчувається брак робітничих професій і надлишок економістів, бухгалтерів, юристів, тощо. Утім, як запевняє Галина Чупіна, роботодавці "полюють" на гарних фахівців, і випускники ВНЗ мають шанс знайти гарну роботу лише за умови своєї високої кваліфікації. Що ж до робітничих професій, то вже не перший рік підприємствам області постійно потрібні на роботу слюсарі-ремонтники, сантехніки, представники будівельних професій, газоелектрозаврювальники, водії тощо. Окрім того, існує ще й певна спеціалізація постійних вільних вакансій у районах - приміром, у Глибоцькому, Вижницькому та Сторожинецькому роботодавці щоразу потребують верстатників деревообробних верстатів, інших працівників лісопереробної галузі. У Чернівцях найбільшим попитом користуються бухгалтери, верстатники, електромонтери, контролери енергонагляду, провідники вагонів та швачки.

Тож нинішнім випускникам шкіл директор центру зайнятості радить обирати професію не лише з огляду на власні уподобання, а й з урахуванням її затребуваності суспільством. Щоб потім не мати проблем із працевлаштуванням.

Олена Сандул

Директор Кадрової компанії "ПРОТЕЖЕ" (м. Чернівці) Олена Сандул

Директор Кадрової компанії "ПРОТЕЖЕ" (м. Чернівці) Олена Сандул наголошує, що "до Кадрової компанії "ПРОТЕЖЕ" звертаються працедавці в пошуках кандидатів на найрізноманітніші посади: від прибиральниць і до директорів підприємств. Проте найчастіше запитують бухгалтерів з досвідом роботи та досконалим знанням бухгалтерських програм, менеджерів з продажу, торгових представників та секретарів.

Оскільки нашими основними партнерами-працедавцями є приватні та комерційні структури, які мають можливість гнучко реагувати на потреби ринку, то в ході нашої роботи ми спостерігаємо зростання пропонованих заробітних плат. На даний момент середня зарплата, яка пропонується кандидату на вакантну посаду, складає близько 1500 грн. Відбувається перехід з оплати праці у формі окладу у варіант "оклад + відсотки за виконану роботу".

Таким чином, працедавці намагаються стимулювати зацікавленість персоналу у результаті роботи. Ми бачимо також зростання попиту на кваліфікованих працівників робочих професій, при цьому потреба у таких спеціальностях як юрист, біолог, географ та молодший медичний персонал доволі низькі.

Кадрова компанія "ПРОТЕЖЕ" надає шукачам роботи комплексний підхід до працевлаштування (консультації, складання резюме, пошук працедавця, тренінг-семінари), а працедавцям - підбір персоналу потрібного професійного рівня (анкетування, тестування, співбесіди, перевірка документів), навчання співробітників (бізнес-тренінги для персоналу).

За прогнозами компанії у 2008 р. сталим залишатиметься попит на торгівельні та бухгалтерські професії. У зв'язку зі збільшеннями обсягів будівництва підвищиться попит на спеціалістів будівельних професій, проектувальників, дизайнерів, інженерів, архітекторів. Розширення банківської сфери диктуватиме посилення пошуку банківських службовців, фінансистів та економістів. При цьому добре знання ПК та іноземних мов вже є невід'ємною частиною вимог працедавців".

Регіональні особливості ринку праці в Чернівецькій області зберігають загальні тенденції, які спостерігаються в усіх куточках України, а саме: попит на спеціальності комп'ютерних наук, будівельні професії. Однак Чернівецька область має і свої власні особливості на ринку праці, що зумовлені особливостями її розвитку: в районах, де активною є деревообробна промисловість, попитом користуються верстатники деревообробних верстатів та інші працівники лісопереробної галузі.

Окрім того, на ринок праці та його зміни впливають такі важливі фактори як демографічні, соціально-економічні, а також дієвість регіональних центрів зайнятості. У Чернівецькій області традиційно спостерігається надлишок робочої сили. Ще однією особливістю цього регіону Україну є висока мобільність населення та висока зайнятість у підсобних господарствах.

Науковці доходять думки, що саме на території Чернівецької області регулювання ринку праці необхідно спрямувати на розвиток працепоглинаючих сфер діяльності, створення невеликих підприємств з переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, виробництва будівельних матеріалів та товарів народного споживання з місцевої сировини та відходів, розширення сфери обслуговування.

Трохи статистики:

Працевлаштування не зайнятих трудовою діяльністю громадян за видами економічної діяльності у 2002-2006рр.1 (осіб)

  2002 2003 2004 2005 2006 2007
Всього працевлаштовано 15433 15704 18120 19583 20079 20098
Сільське господарство, мисливство та лісове господарство 5003 5989 6777 7111 6082 4778
Промисловість: 3191 3430 3972 4143 4650 5458
добувна промисловість 33 130 123 74 106 136
переробна промисловість 2956 3077 3583 3773 4347 4592
виробництво та розподілення електроенергії, газу та води 202 223 266 296 197 730
Будівництво 714 660 1020 1071 1241 1385
Торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку 1916 1768 2163 2328 2798 3204
Діяльність готелів та ресторанів 226 158 252 408 474 406
Діяльність транспорту та зв'язку 806 656 818 726 929 886
Фінансова діяльність 196 109 96 114 110 106
Операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям 757 318 303 478 509 362
Державне управління 730 995 914 1287 1177 1476
Освiта 692 674 837 828 789 826
Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги 577 569 598 664 825 783
Інші види економічної діяльності 623 378 356 413 485 428

1 Розробка показників за видами економічної діяльності здійснюється з 2002 року. Назви видів економічної діяльності приведені у відповідність до нової редакції Класифікації видів економічної діяльності (ДК 009:2005), яку прийнято і надано чинності наказом Держспоживстандарту від 26 грудня 2005 року №375.

За матеріалами сайту www.oblstat.cv.ukrtel.ne

Потреба підприємств у працівниках за видами економічної діяльності у 2002-2007рр.1 (на кінець звітного періоду; осіб)

  2002 2003 2004 2005 2006 2007
Всього 1834 1829 1769 1757 1583 1530
Сільське господарство, мисливство та лісове господарство 100 50 115 187 100 121
Промисловість: 827 634 641 524 530 474
добувна промисловість 7 11 9 2 3
переробна промисловість 791 551 527 468 453 388
виробництво та розподілення електроенергії, газу та води 29 72 114 47 75 83
Будівництво 28 100 55 57 52 104
Торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку 68 120 120 199 200 183
Діяльність готелів та ресторанів 17 37 45 35 25 25
Діяльність транспорту та зв'язку 113 105 69 42 130 103
Фінансова діяльність 47 105 49 70 50 69
Операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям 138 182 111 174 119 107
Державне управління 239 157 214 174 126 115
Освiта 58 85 67 50 85 88
Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги 138 173 217 177 116 100
Інші види економічної діяльності 61 81 66 68 50 41

1 Розробка показників за видами економічної діяльності здійснюється з 2002 року. Назви видів економічної діяльності приведені у відповідність до нової редакції Класифікації видів економічної діяльності (ДК 009:2005), яку прийнято і надано чинності наказом Держспоживстандарту від 26 грудня 2005 року №375.

За матеріалами сайту www.oblstat.cv.ukrtel.ne

Середня номінальна заробітна плата за видами економічної діяльності у 2008 році (в розрахунку на одного штатного працівника, грн.)

Вид діяльності січень
Всього 1148
Сільське господарство, мисливство та пов’язані з ним послуги 674
Лісове господарство та пов’язані з ним послуги 970
Рибальство, рибництво 848
Промисловість 1168
Добувна промисловість 1167
Переробна промисловість 1012
Виробництво та розподілення електроенергії, газу та води  1656
Будівництво 1194
Торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку 1039
Діяльність готелів та ресторанів 682
Діяльність транспорту та зв’язку 1297
Фінансова діяльність 2401
Операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям 1130
Державне управління 1637
Освіта 1138
Охорона здоров’я та надання соціальної допомоги 929
Надання комунальних та індивідуальних послуг; діяльність у сфері культури та спорту 950

Примітка: Дані наведено без урахування найманих працівників статистично малих підприємств та зайнятих у громадян-підприємців.

За матеріалами сайту www.oblstat.cv.ukrtel.ne

Використані джерела:

 1. www.oda.cv.ua
 2. zik.com.ua
 3. vsevesti.com
Марина Потоцька,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті