Потрібні фахівці / Статті / Які спеціалісти потрібні регіонам?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

09.06.2008 Які спеціалісти потрібні регіонам?

Вже 17 років Україна будує на своїх просторах ринкові відносини. Проходження чергового економічного циклу неминуче спричиняє істотні зміни у всіх галузях економіки, у тому числі і на ринку праці. Випускники шкіл все більше прагнуть здобути вищу освіту, тоді як наша економіка відчуває гострий дефіцит робочих професій. "Престижність" є основоположним чинником у виборі майбутньої спеціальності серед нинішньої молоді всупереч тому, що кількість вакансій для вихідців із профтехучилищ у декілька разів перевищує чисельність робочих місць для випускників ВНЗ.

Згідно з даними Державної Служби Зайнятості України протягом останніх п'яти років близько 80% загальної потреби нашої економіки становлять спеціалісти робочих професій. У зв'язку з цим минулого року центрами зайнятості було направлено на перекваліфікацію близько 2-х тисяч випускників ВНЗ. Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по Україні на 1 квітня 2008 р. склав 2,3% від кількості населення працездатного віку. Кількість вільних робочих місць і вакансій протягом березня 2008 р. зросла на 12 тис. Зі вказаної кількості понад 50% призначається для робітників, близько третини - для службовців і кожне сьоме вільне робоче місце - для осіб без професії.

Після закінчення вищого навчального закладу молоді спеціалісти величезним потоком надходять на ринок праці, але насилу знаходять роботу за фахом, попри "корочку" і "престижність" професії. Молодь у пошуках роботи, в першу чергу, орієнтується на рівень зарплати і можливість кар'єрного зростання, ігноруючи вакансії з невисокою оплатою праці. Це мотивується наявністю вищої освіти, але не береться до уваги повна відсутність досвіду роботи і практичних навиків. Все частіше доводиться виїжджати за кордон чи вибирати незареєстровані трудові відносини з роботодавцями. Таким чином, в Україні спостерігається дисбаланс між системою освіти і попитом на ринку праці, тому при виборі спеціальності бажано йти не тільки за сліпим бажанням здобути престижну професію, але й орієнтуватися на потреби економіки у трудових ресурсах.

За результатами аналітичного звіту HeadHunter за 2007 рік, найвищим попитом на ринку праці користуються IT-фахівці та програмісти, а також працівники торгової і банківської сфер. На останньому місці по потребі у працівниках - підприємства добувної промисловості та спортивні клуби.

Гострою проблемою для економіки України стало кадрове забезпечення на великих підприємствах. На них постійно є вакансії на робочі професії. Необхідні газозварювальники, токарі, інженери всіх напрямків, електрозварювальники, всі будівельні спеціальності - каменярі, кранівники, столяри-верстатники. Економіка України сьогодні потребує фрезерувальників, операторів комп'ютерного набору і будівельників, а зовсім не юристів, економістів і дизайнерів. Саме представники цих професій є найзатребуванішими професійно-технічними спеціалістами. На сьогоднішній день не вистачає навіть водіїв трамваїв і тролейбусів, попри те, що навчають цій професії безкоштовно, а зарплату обіцяють близько 500$. У дефіциті швачки - їх ринок праці потребує в кількості понад 40 тисяч.

Окрім робочих спеціальностей необхідні високопрофесійні працівники у сфері машинобудування (інженерно-технічні спеціалісти), будівництва (девелопери, маркетологи, головні інженери і головні архітектори проектів), торгівлі (менеджери середньої і вищої ланки, мерчендайзери, супервайзери тощо). У зв'язку з інтеграцією західних компаній підвищився попит на фінансистів зі знанням англійської мови та досвідом роботи з корпоративними інформаційними системами, на висококваліфікованих працівників у сфері інформаційних технологій.

Кому згодні платити роботодавці у вашому регіоні?

Україна є найбільшою країною Європи, тому недивно, що кожен регіон має свій специфічний ринок праці залежно від економічних, природних і навіть історичних аспектів. У зв'язку з цим учбові заклади, починаючи від сільського ПТУ і закінчуючи ВНЗ обласного центру, випускають професіоналів відповідно до спеціалізації регіону, потреб існуючих підприємств та організацій. У цілому по Україні відзначено, що найвищий попит мають спеціалісти промислової, будівельної сфер та сфери послуг.

Зокрема, на півдні України потрібні фахівці сфери послуг. Приморські райони України - зона процвітання абсолютно різних сфер бізнесу. Наприклад, в Одесі потрібні навики роботи в торгівлі, необхідні менеджери, торгові представники, регіональні представники, продавці-консультанти, бухгалтери. Величезне поле діяльності чекає в Одеському регіоні на програмістів. Початок посівної звернув увагу на дефіцит грамотних агрономів, а також комбайнерів, трактористів, агротехніків. Крим - зона туризму, тут найчастіше потрібні працівники готельного бізнесу, торгівлі (торгові агенти, економісти, фахівці з торгівлі та збуту, менеджери). У Запоріжжі існує необхідність у таких професіях як інженери, технологи, програмісти, мережевики, бухгалтери, банківські працівники, менеджери, секретарі, будівельники, торгові представники тощо.

У східних областях необхідні шахтарські та робочі професії. Особливо це стосується Донецького регіону. Тут раді фахівцям промислової сфери. Але, окрім робочих професій, Донецьку необхідні бізнес-фахівці вищої ланки. Робота тут пропонується спеціалістам з маркетингу, топ-менеджерам, директорам, економістам, мерчендайзерам, технічним спеціалістам.

А щоб одержати роботу в Харкові, потрібно освоїти професію програміста, системного адміністратора, оператора ПК, графічного дизайнера, веб-верстальника тощо. Саме ці працівники за результатами минулого року потрібні в багато організацій, установ і підприємств. Найзатребуваніша робота в Луганську вимагає, знову ж таки, торгових навиків. Для роботи в цьому місті необхідні віддалені менеджери, регіональні менеджери, менеджери з перевезень, логістики, менеджери зі збуту і продавці-консультанти. Дніпропетровськ відчуває потребу в керівниках і начальниках відділів. Робота в Дніпропетровську вимагає територіальних менеджерів, менеджерів вищої ланки, а ще тут потрібні юрисконсульти, фінансисти, бухгалтери, інженери та програмісти, менеджери з продажу і технологи.

На заході країни розвивається підприємництво, перш за все, у сфері зеленого туризму. Тому при професійній орієнтації людей потрібно враховувати особливості регіону, потребу в тих чи інших професіях. Так само в регіоні розвивається деревообробна промисловість. У зв'язку з цим регіону необхідні столяри (у тому числі червонодеревники), теслі, спеціалісти з обробки деревини тощо. Найзатребуванішими працівниками у Львові є спеціалісти у галузі менеджменту, IT-технологій, економіки, фінансів, і, звичайно ж, залишається високий попит на робочі професії. В Івано-Франківську велика кількість вакансій відкрита для програмістів, мережевиків, торгових представників, менеджерів, будівельників.

У північних регіонах, зокрема, в Чернігові, великий попит на ринку праці мають спеціалісти будівельної сфери та інструментальники. Нарешті, найбагатший вибір вакансій, звичайно ж, у Києві. Робота в столиці знайдеться на будь-який смак і для будь-якої профпідготовки. Для роботи в Києві потрібні менеджери всіх ланок і спеціалізацій, торгові представники, працівники поліграфічної промисловості - такі як дизайнери, оператори поліграфічної техніки, верстальники, а також редактори, коректори, журналісти. Робота в Києві для будівельників і архітекторів знайдеться завжди. Ще на початку 2007 р. фахівці прогнозували підвищення "попиту" на певні спеціальності. У сфері будівництва необхідні технічні спеціалісти, керівники і кваліфіковані робочі, головні бухгалтери, інженерно-технічні спеціалісти. У сфері інформаційних технологій - програмісти, дизайнери, адміністратори. У принципі, можна сказати, що людина будь-якої професії при бажанні без особливих труднощів знайде роботу в столиці. Саме завдяки цьому факторові з усіх міст України до Києва стікається величезна кількість людей у пошуках роботи.

Сьогодні внутрішня трудова міграція є однією з особливостей розвитку українського ринку праці. Не маючи нагоди знайти роботу за фахом удома, люди їдуть до тих регіонів України, де їхні професії затребувані. В першу чергу, у великі міста - Київ, Дніпропетровськ, Харків.

Міжрегіональна міграція, частка якої в загальній чисельності мігрантів становить 23%, характеризується значними міграційними зв'язками з сусідніми областями, а також із столицею. Наплив робочої сили з регіонів у столицю, який почався кілька років тому, в нинішньому році сягнув небувалого розмаху. Але, якщо ще рік-два тому столиця приваблювала в основному спеціалістів нижчої ланки (будівельників, різноробочих, некваліфікований персонал), то сьогодні притік з регіонів персоналу середньої ланки (менеджерів з продажу, юристів тощо) істотно збільшився.

Таким чином, найбільше зростання потреби у працівниках спостерігається в промисловості, фінансовій сфері, сфері туризму і готельного бізнесу, оптовій і роздрібній торгівлі, торгівлі транспортними засобами. По регіонах України найбільший попит на спеціалістів спостерігається в Дніпропетровській, Хмельницькій, Полтавській, Київській і Одеській областях, а зниження цього показника відзначається в Закарпатській, Черкаській, Тернопільській, Сумській, Чернівецькій і Вінницькій областях.

Для того, щоб хвиля міжрегіональної трудової міграції не торкнулася вас, подумайте, перш ніж вибрати освіту, яка робота у вашому регіоні принесе довгоочікувані дивіденди і буде затребуваною на ринку праці.

Джерела:

Переклад статті Тетяни Жигалюк
"Какие специалисты нужны регионам?",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті