Потрібні фахівці / Статті / Хто буде в ціні через п'ять років: "айтішники", м...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

18.06.2008 Хто буде в ціні через п'ять років: "айтішники", медики та інженери

Ми дізналися, на які спеціальності варто поступати, щоб опинитися "в струмені" після закінчення вузу. За плечима у 11-класників - школа, попереду - вступ до вузу. Хтось вже остаточно визначився з майбутньою професією, хтось ще знаходиться на перехресті в роздумах - по якій дорозі піти, щоб через 5 років мати затребувану і добре оплачувану роботу.

Щоб допомогти тим, хто не визначився, зробити правильний вибір, ми провели своє дослідження українського ринку праці і дізналися, які спеціальності затребувані зараз і які будуть не менш актуальні через 5 років.

Хто в ціні зараз...

Дефіцит. Скільки людей - стільки і думок. Але всі опитані нами бійці рекрутингового фронту хором називали самими затребуваними і дефіцитними "айтішників". Як виявилось, на вітчизняному ринку праці відкритих вакансій на IT-фахівців всіх мастей куди більше, ніж, власне, фахівців. В середньому в Україні на кожні три вакансії всього два "айтішника". Тобто не вистачає третини фахівців. При цьому дефіцит працівників сфери інформаційних технологій спостерігається на будь-якому рівні - від початківців до управлінців, включаючи і висококваліфікованих фахівців. Особливо сильний кадровий голод - на фахівців з 1С бухгалтерії. Практично вся бухгалтерія країни ведеться в цій програмі, а на належному рівні її у вузах не вивчають. Сьогодні на кожні 15 вакансій насилу можна знайти трьох претендентів, що розбираються в 1С бухгалтерії.

Не у меншому дефіциті, ніж IT-фахівці, зараз знаходяться медики: їх брак відчувають на собі як великі міста, так і села. Правда, це стосується перш за все медиків широкого профілю. Як повідомили нас в Головному управлінні охорони здоров'я і медичного забезпечення м. Києва, більше всього не вистачає сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, лікарів швидкої допомоги і лаборантів. За структурою медичної допомоги населенню, яку розробило і просуває Мінохоронздоров'я, ці професії повинні займати більше 90%. Інші 10% - вузькі фахівці. У них дефіциту немає.

Чому ж країні не вистачає медики широкого профілю? Вся справа в низькій стартовій зарплаті, яку пропонує держава: від 700 грн. на старті. Тому частіше молоді фахівці вважають за краще йти на фармфірми, де можна відчувати себе на плаву із самого початку. Але і там співробітників шукають вдень з вогнем: вакансії цієї категорії займають на ринку праці 70-80%. Отже з працевлаштуванням у випускників медичного проблем і через 5 років не буде. Тут головне протриматися декілька років, а потім можна перейти в приватну клініку і заробляти пристойні гроші.

Лякає низька стартова зарплата і молодих конструкторів і проектувальників. Після закінчення вузу їм рік-два потрібно пропрацювати в проектному інституті, де заробітки невеликі. Але потім вони зможуть заробляти пристойні гроші. Проте небагато розуміють перспективи своєї професії і, не витримуючи безгрішшя, переходять в інші сфери роботи. Тому сьогодні відчувається гострий брак цих кадрів.

Також дуже важко з технарями: стара школа підготовки інженерних кадрів була сильною, але їх майже не залишилося, а молоді, хто щось із себе представляє, прагнуть виїхати за кордон.

На кого ще попит. Великою популярністю у працедавців користуються фахівці з продажу, маркетингу і логістики. А також по підбору персоналу (headhunters - "мисливці за головами"), оскільки багато компаній прагнуть мати власного рекрутера. З приходом на український ринок іноземних компаній росте потреба у фахівцях в області консалтингу, що уміють організувати бізнес-процес за міжнародними стандартами. Також затребувані фахівці, здатні працювати у виробництві зі складними системами автоматизації. На дуже високі доходи можуть претендувати висококласні аудитори, фахівці в області банківської справи, інвестицій і нерухомості. Вони опинилися "в струмені" завдяки хвилі перекупок вітчизняних банків крупними західними.

Надлишок. "Жертвами перевиробництва" сталі бухгалтера і юристи - років 5-7 тому був справжній бум на ці спеціальності. З одного боку - їх багато, але з іншої - не вистачає висококваліфікованих фахівців. А вони затребувані завжди. Тому якщо хочете зайняти своє місце під сонцем, вибирайте ту спеціальність, в якій вам цікаво розвиватися. І не йдіть на поводі у моди: професія, яка престижна зараз, через якийсь час може втратити свою актуальність.

Десять найбільш затребуваних спеціальностей сьогодні

Спеціальність Красна ціна *
1. системні адміністратори $800
2. менеджери з підбору персоналу $800
3. інженери-будівельники $800
4. фахівець кредитного відділу $800
5. менеджери по туризму $900
6. програмісти $900
7. web-дизайнери $1000
8. проектувальники $1000
9. бренд-менеджери $1300
10. менеджери з продажу (рекламісти) $1800-2000**

* Середня заробітна плата в Києві для співробітника з досвідом роботи 1-2 року

** з урахуванням бонусів від продажів

...і хто буде через п'ять років

1. "Айтішники". Їх затребуваність з часом буде все більше рости. Зростання галузі інформаційних технологій в Україні дуже динамічне і продовжиться, за прогнозами експертів, мінімум до 2010 року. Так, темпи зростання ринку ПЗ (програмного забезпечення) очікуються на рівні 17% в рік. Таким чином, в найближчі 5 років в ІТ-сфері буде створено більше 30 тис. нових робочих місць. І це тільки для фахівців, зайнятих в розробці ПЗ. Адже "айтішник" потрібний практично в будь-яку, навіть невелику фірму.

2. Фахівці в області туризму. З кожним роком стає більше українців, які хочуть побачити мир далі за Крим, Туреччину і Єгипет. Тому область туризму буде дуже динамічна розвиватися. Особливу увагу варто приділити таким напрямам, як "зелений туризм" і "екзотичні країни".

3. Фахівці в області страхування. Українці поки тільки починають відкривати для себе медичне і пенсійне страхування, страхування життя. Ця сфера, за прогнозами експертів, буде дуже динамічно розвиватися, а значить, страховики будуть дуже затребувані.

4. Медики. Авторитетний журнал Forbes склав недавно рейтинг найперспективніших професій XXI століття. Лідери серед них - "айтішники" і медики. Очолює список професій, потреба в яких буде рости найсильніше, догляд вдома за літніми людьми або хворими, що потребують нагляду. Зростання потреби в цій професії пояснюється старінням покоління бебі-бумерів і їхніх батьків. Наші експерти підтвердили цю інформацію.

5. Інженери. Сьогодні в Україні нарешті оживає виробничий ринок. Катастрофічно не вистачає фахівців, починаючи від інженерів-проектувальників, конструкторів і закінчуючи керівниками технічної служби, начальниками виробництва. Через 5 років затребуваність буде такою ж високою.

6. Будівельні спеціальності. Україна сьогодні будується дуже активно. З кожним роком динаміка посилюється. Тому будівельники будь-якого профілю будуть затребувані.

7. Технологи по пошиттю одягу і взуття. Сьогодні українців в основному одягають і взувають Туреччина, Китай і Польща. Українських підприємств, що займаються пошиттям одягу і взуття, можна на пальцях перерахувати. Конкуренція слабка, в цих умовах добре відкривати власний бізнес.

8. Рекламісти. З появою нових інформаційних технологій буде все більше майданчиків для реклами. Крім того, завжди буде потреба в рекламі різних послуг. Найбільш перспективний напрям - інтернет-реклама і бренд-менеджмент (просування певних брендів).

9. Івент-менеджери. Це люди, що займаються організацією різних заходів, - починаючи від корпоративних вечірок і закінчуючи презентацією компаній на міжнародному рівні. В Україні ці традиції почали розвиватися зовсім недавно, і зараз мало людей, що уміють професійно це робити. Тому випускників, що володіють цією спеціальністю, чекають хороші перспективи.

10. Фахівці в області консалтингу. Коли наш бізнес стає прозорішим, необхідно відповідати міжнародним стандартам, прийнятим в діловому світі. Тому консультанти, що знають, як це зробити, в ціні зараз і будуть через 5 років.

Наше соцопитування: за якою спеціальністю ви вчилися і які у вас перспективи?

Євгеній Кулінко, випускник факультету електроніки, кафедра акустики і акусто-електроніки, КПІ: "Вибирав спеціальність по прохідному балу і хотів, щоб вона була пов'язана з музикою. Але не розчарований: ніде більше акустиків не готують, та і вуз забезпечує працевлаштування. Влаштуюся або в НДІ Гідроприлад, або в НДІ Патона. А взагалі, думаю виїхати до Німеччини - там такі фахівці потрібні".

Оксана Білан, випускниця Інституту післядипломного навчання, спеціальність - керівник проектами: "Спочатку я відучилася 4 роки в Інституті туризму. Як тільки з'явилася можливість, відразу поступила в магістрат на проектного менеджера. Адже це сьогодні нова для нашого ринку праці і дуже затребувана спеціальність. Проблем по працевлаштуванню точно не буде".

Сергій Поляков, випускник НАУ, факультету комп'ютерних наук, спеціальність - системний адміністратор: "При виборі професії в першу чергу думав про свою майбутню зарплату і про те, наскільки я буду затребуваним фахівцем. І - не помилився. Я працюю з 4-го курсу, зарплата мене влаштовує і, думаю, найближчим часом отримувати близько $1,5 тисяч".

Світлана Оніщенко, випускниця КНЕУ, спеціальність - юрист: "Бути юристом мріяла з дитинства, а в цьому вузі, окрім юридичного, дається ще і економічна освіта. Моя спеціальність буде затребувана до тих пір, поки в світі будуть ринкові відносини".

Наше соцопитування: на яку спеціальність ви вступаєте і чому?

Богдана Романцова: "Я поступатиму або на журналістику, або на право. Сподіваюся, що через 5 років наші ЗМІ не будуть такими заангажованими. Що стосується права, то це дуже перспективно. Люди стали більше цікавитися своїми правами. І я зможу їх захищати, тільки спочатку потрібно усунути багатояке трактування законів".

Юрій Малахов: "Я визначився з моєю майбутньою професією ще в 7 класі - хочу бути біологом, тому поступатиму на біофак. Мені просто це дуже цікаво. Сподіваюся, що через 5 років ситуація зміниться, і вчені будуть, як у всьому світі, високо оплачуватися".

Борис Соболевський: "Збираюся поступати на факультет захисту безпеки інформаційних технологій. Упевнений, що з розвитком технологій масових комунікацій потреба в захисті передаваної інформації тільки зростатиме".

Сергій Недобор: "Я поступатиму на фінанси. По-перше, у мене аналітичне мислення. По-друге, упевнений, що попит на людей, що уміють аналізувати ринок, не зменшуватиметься ніколи".

Наші експерти:

  • Володимир Геж, гендиректор рекрутингового агентства "ІНТЕЛЕКТ-ПРАЦЯ-СЕРВІС"
  • Наталія Макарук, директор по розвитку спеціалізованого рекрутингового агентства IT Personnel
  • Ольга Міклашевська, старший консультант Міжнародною Executive Search компанії WORLD STAFF
  • Олексій Шиліховській, старший партнер компанії Runway Company
  • Олена Шиніцька, директор рекрутингового агентства Recruit Alliance
  • Лідія Хом'як, директор ТОВ "ЕлітПерсонал"
Переклад статті Олени Токарчук,
Тетяни Шагинян, Наталії Яворської
"Кто будет в цене через пять лет:
"айтишники", медики и инженеры"
,
джерело: "Сегодня"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті