Потрібні фахівці / Статті / Школа, вуз, робота - зв'язок є!

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

13.08.2007 Школа, вуз, робота - зв'язок є!

Закінчуючи школу, ми хочемо вступити у вуз, у нас романтичний настрій перед майбутнім вільним студентським життям, повним пригод і комічних ситуацій. Ми не думаємо про те, що буде після вузу, нам здається, що буде ще краще: фінансова незалежність, багате життя, але чи так це насправді? Чи є залежність між тим, яку спеціальність ми обрали після школи, й тим, яку зарплату ми одержимо відразу після вузу?

Почнемо з вибору майбутньої спеціальності. Звичайно ж, у свідомості молоді непохитно сформована оцінка спеціальностям - є престижні, є не престижні, є звичайні, є "так тато сказав". Відповідаючи на запитання, "які спеціальності вважаються престижними?", студент і абітурієнти називали безліч спеціальностей, але відразу вимальовувався ряд, що повторювався у всіх опитаних - юрист, економіст, дизайнер, ІT-спеціаліст, менеджер вузької спеціалізації, журналіст, фахівці зі знанням іноземних мов.

Але обираємо ми не завжди саме престижні спеціальності. Чому так відбувається? Всі студенти були на етапі вибору своєї майбутньої спеціальності й кожний пройшов його по-своєму. Поспілкувавшись із молодими людьми, я почув величезну кількість різних відповідей, найчастіше зустрічалися відповіді: наслідував батьків, порадили друзі, з дитинства мріяв стати пожежником (будівельником, лікарем). Дмитро Полазов, НТУ "ХПІ", промислова електроніка: "Спеціальність мені допомогли обрати батьки, я їм вдячний". Сергій Лисичко, НТУ "ХПІ", системне програмування: "Це модно й престижно, без знання комп'ютера сьогодні ніяк не можна". Звичайно, є й нестандартні відповіді, Вікторія Недзельська студентка НТУ "ХПІ", економічна кібернетика: "Дотепер не знаю, чому я туди пішла, ніколи не хотіла бути економістом".

Ірина Кисельова

Ірина Кисельова: "Найбільший попит - на спеціалістів з 3 - 5-тирічним стажем роботи"

Вибір абітурієнтами престижних спеціальностей підтверджує вступна кампанія цього року. За даними приймальних комісій, найбільший конкурс був на економічні спеціальності різних напрямків, на ІT-спеціальності, на спеціальності пов'язані з дизайном, іноземними мовами. Зріс конкурс на спеціальності, пов'язані з будівництвом і архітектурою. У ХНУ ім. Каразіна найбільший конкурс був на спеціальність "журналістика".

Проходить 5 років, романтика закінчується, і молода людина опиняється на порозі нового життя, де умови диктує ринок праці, де виживає той, хто швидше пристосувався, був розумнішим й далекогляднішим.

Звичайно, за період навчання у вузі багато чого може змінитися, але важливо побачити динаміку ринку праці, його можливі зміни. На даний момент дуже необхідні регіональні представники тих або інших великих компаній, що базуються у Києві, Донецьку, Одесі й Дніпропетровську. Це специфіка регіону, центральним офісам необхідні люди, які зможуть побудувати в області гарну мережу й підвищити продажі, їм потрібні люди з досвідом і своєю клієнтською базою.

З ростом цивільного й бізнес-будівництва сильно зросла потреба в гарних інженерно-будівельних кадрах. Вузи готують інженерів-будівельників, але як показує практика, рівень підготовки не влаштовує роботодавців. Фахівці рекрутинговых агентств відзначають, що роботодавці не готові навчати або переучувати молодих фахівців, а досвідчених катастрофічно не вистачає. Та ж ситуація на ринку праці, який пов'язаний із промисловим виробництвом. Інженерних кадрів не вистачає, технічні вузи випускають їх щороку, роботодавців не задовольняє якість цих кадрів, а на перенавчання немає часу й засобів - замкнуте коло. Ірина Кисельова, керівник компанії "Персонал колсантинг" говорить, що найбільший попит - на технічних фахівців, що мають досвід роботи 3-5 років. Але є компанії, у яких політика підбору персоналу зовсім інша, і вони намагаються набирати саме молоді кадри, які тільки що закінчили вуз.

Як на регіональних представників, так само ніколи не зникає попит на менеджерів з продажів різного напрямку, наявність клієнтської бази вітається.

Ірина Васильєва

Ірина Васильєва: "У харківському регіоні бракує логістів з автоперевезень"

Є нестандартні сплески регіональної потреби в тій або іншій спеціальності, які можуть залежати від різних факторів. Васильєва Ірина Віталіївна, директор рекрутингового агентства "Аргумент" розповідає, що в регіоні є істотна нестача логістів з автоперевезень. Таку спеціальність в Автодорожньому університеті відкрили кілька років тому, але ринок ще недостатньо заповнений цими фахівцями, крім цього, випускники за професіоналізмом не відповідають вимогам роботодавців.

Звичайно ж, професіонали необхідні завжди й скрізь. Менеджери з підбору персоналу кажуть, що в регіоні завжди є потреба в ІT-спеціалістах: програмістах, системних адміністраторах, є потреба в інженерах-технологах різних напрямків, починаючи від харчової промисловості й закінчуючи будівництвом.

За законами ринку попит породжує пропозицію, а наявність пропозиції, що перевищує попит, викликає стагнацію ринку. Багато молодих людей, не розрахувавши потреби регіону в тих або інших спеціальностях, не можуть знайти собі підходящу роботу. Як відзначають фахівці практично всіх рекуртинговых компаній, найменше на ринку праці Харкова затребувані юристи. Їх приблизно у два рази більше за необхідність. На думку Ірини Віталіївни це викликано простим перенасиченням ринку через те, що багато батьків відправляють своїх чад вчитися на престижну спеціальність "юрист", не прорахувавши можливість працевлаштування. Що стосується психологів, - продовжує Ірина Віталіївна, - то їх також на ринку праці трохи більше за потрібне, це викликано тим, що люди ставляться до психології як до захоплення, одержуючи базові знання. А це наука, яка динамічно розвивається, вимагає самоосвіти й додаткової освіти, що коштує недешево.

Ірина Черненко

Ірина Черненко: "Моя порада - не йдіть вчитися на економіста!"

Гіпотетично-віртуальне "друге місце" займають економісти. "Моя порада - не йдіть вчитися на економіста, - перше, що сказала мені Ірина Черненко, старший менеджер рекрутинговой компанії " Експерт-Плюс", почувши про те, що я пишу статтю для абітурієнтів. Із цієї цитати зрозуміло, що потреба в економістах у Харкові дуже низька. Ірина додає, що вища економічна освіта необхідна, як друга додаткова, у цьому випадку вона відіграє позитивну роль і підвищує ваш статус на ринку праці.

Так само низьким попитом на ринку праці користуються спеціальності "історія", "бібліотечна справа", "медичний працівник". Остання спеціальність має свою специфіку, після медичного вузу є розподіл, крім цього, багато хто займається приватною лікарською практикою. Але вражає факт, що дуже потрібні регіональний представники й менеджери з продажів з вищою медичною освітою. Поки в регіоні досить й бухгалтерів. Багато експертів відзначають, що навчання й підготовку бухгалтерів ведуть не тільки вузи, але й спеціалізовані училища, тим самим перенасичуючи ринок.

Розрахунок потреб ринку праці й аналіз на майбутнє - це важке завдання, але намагатися його вирішити необхідно. Тому що є сильна залежність між вибором нашої спеціальності й подальшою нашою трудовою діяльністю. Динаміка ринку праці показує, що на певні кадри падає попит, а на інші - починає рости, і щоб не прорахуватись, варто вивчити ринок праці перед вибором спеціальності, щоб не довелося переучуватися. Кожний з нас сам обирає шлях, хтось женеться за грошима, хтось за славою, хтось за улюбленою роботою. Психологи радять, краще працювати на улюбленій роботі, навіть одержуючи трохи менше, ніж на роботі, яку ненавидиш і одержуєш багато. Безумовно, цих "небагато менших" грошей повинно вистачати на себе й на родину, про це навіть не варто сперечатися, але гонитва за більшим капіталом може сильно розхитати психічне, а за ним і фізичне здоров'я. Дивіться в майбутнє, працюйте на здоров'я.

Переклад статті Дмитра Тарана
"Школа, вуз, работа - связь есть!",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті