Потрібні фахівці / Статті / Чи реально влаштуватися на роботу в Луганську?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Потрібні фахівці

18.09.2007 Чи реально влаштуватися на роботу в Луганську?

Проблема працевлаштування торкається абсолютно всіх жителів нашого міста: від випускників вузів до працездатних пенсіонерів. Які вакансії є "гарячими" і які спеціалісти користуються найбільшим попитом у Луганську? І навпаки, хто з фахівців чекає на свій "зоряний час" впродовж декількох місяців, або років? Що робити у випадку, коли ваші трудові права порушені? Куди звертатися? Відповіді на ці та інші запитання ви знайдете нижче. Спробуємо визначити найголовніші, на наш погляд, тенденції, властиві сучасному ринку праці в Луганську.

Тенденція № 1. Юристів і менеджерів - забагато, будівельників і логістів не вистачає

За даними Луганського міського центру зайнятості найбільшим попитом на ринку праці користуються зварювальники, верстатники, слюсарі, муляри-штукатури, каменярі, облицювальники. Складно влаштуватись на роботу бухгалтерам та юристам, економістам та менеджерам, інженерам-конструкторам та проектувальникам, інженерам-механікам та технологам.

У приватних кадрових агентствах ситуація виглядає аналогічно, хоча зустрічаються й відмінності.

В агенції "Лучшее место" мене завірили, що зараз на ринку праці користуються попитом технологи харчової промисловості і машинобудування, будівельники, програмісти та бухгалтери зі знанням програми 1С, логісти, представники торгівлі. Останні обов'язково повинні бути цілеспрямованими, комунікабельними, людьми, які вміють вести переговори. Необхідні також менеджери і представники з продажу сільгосппродукції, які мають відповідну освіту. Забагато ж на ринку праці економістів, менеджерів, юристів.

До того ж, роботодавці, які подають заявку на пошук юриста, вимагають, щоб у кандидата на цю посаду був диплом Харківської національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого, і в жодному випадку не Східноукраїнського національного університету ім. Даля. На ринку праці цей вуз не котується. Є про що замислитись абітурієнтам?

Наталя Зайцева

Провідний консультант і тренер агентства активного рекрутингу "Навігатор" Наталя Зайцева

В кадровій агенції "Навигатор" нам розповіли, що попит перевищує пропозицію на технологів харчової промисловості, машинобудування, поліграфії, фахівців у сфері будівництва, де потрібні спеціалісти інженерно-технічного напрямку, керівники, кваліфіковані робітники, фахівці з розробки кошторисної вартості будівельних робіт. Користуються попитом спеціальності головного бухгалтера, аудитора, такі фахівці інженерно-технічного напрямку, як конструктор, архітектор. У сфері інформаційних технологій - програмісти, WEB-дизайнери; потрібні керівники у сфері виробництва, банківській сфері, автобізнесі; логісти; менеджери з проектів; агенти з нерухомості. І, навпаки, забагато трапляється фінансистів і представників торгівлі, менеджерів зі збуту і бухгалтерів, економістів і співробітників ПЕЗ, перекладачів і юристів, мерчандайзерів і офіс-менеджерів, рекламних агентів і інспекторів відділу кадрів, системних адміністраторів.

Двадцятишестирічна луганчанка Ірина Коновал, після закінчення юридичного факультету одного з місцевих вузів, довго шукала роботу. Все, що їй вдалося знайти, це місце секретаря в суді. Зарплата вимагає бажати кращого - 400 гривень.

- Ніколи не думала, що моя робота буде такою одноманітною. Ці протоколи, папери, стенографія мені страшно набридли. В майбутньому, звичайно, я хочу присвятити себе іншому виду діяльності, безумовно, в межах юриспруденції, але, через відсутність кращого місця, поки що доводиться працювати тут. Раніше я гадала, що бути юристом - це престижно, а зараз бачу, що їх безліч, - скаржиться моя співрозмовниця.

Тенденція №2. Випускникам вузів складно знайти роботу

Залишаючи вуз, нещодавні студенти виявляють, що диплом зовсім не гарантує роботу в престижній сфері з гідною зарплатою. Перед молодими людьми без досвіду роботи зачиняються майже всі двері. Виникає замкнене коло: навчальні установи не можуть забезпечити своїх студентів практикою, на якій вони могли б здобути відповідні навички, а роботодавці не надають можливості молодим фахівцям здобути потрібний їм досвід. За останні півроку в Луганський міський центр зайнятості звернулося 108 випускників вузів, технікумів і коледжів. Серед них бухгалтери становлять 20%, економісти - 10%, фінансисти - 12%, юристи - 14%. Також у пошуках роботи перебувають менеджери, соціальні працівники і психологи, фахівці з банківської справи, програмісти, інженери-технологи та інженери у сфері транспорту, техніки-будівельники, вчителі.

Олена Шуліка

Олена Шуліка, директор Луганського міського центра зайнятості

Не маючи можливості працевлаштуватися на малій батьківщині, молоді фахівці шукають щастя в столиці і великих обласних центрах. "Молодь мобільніша, вона рідко звертається до нас за допомогою. Багато хто їде в столицю або за кордон на заробітки. У молоді немає сім'ї, житла, дітей, вони кочують у пошуках кращого життя", - констатує Олена Шуліка, директор луганського міського центру зайнятості.

Цікаво, що випускники вузів зараз відносяться до категорії соціально незахищених громадян. Раніше до неї належали жінки і чоловіки віку, близького до пенсійного (жінки в 53 роки, чоловіки в 58 років), звільнені з місць позбавлення волі. Випускники шкіл і ПТУ зараз належать до категорії людей, яким складно конкурувати на ринку праці. Зараз до них приєдналися і випускники вузів.

Світлані Кусаєвій двадцять три роки. За фахом вона вчитель української мови, літератури та історії. Навчалась на бюджеті, і після закінчення вузу повинна була відпрацювати три роки на державу. За розподілом дівчина потрапила в с. Бірюкове Луганської області. Коли вона туди приїхала, то побачила, що там відсутні елементарні умови праці. Керівництво школи не може їй надати житло, як того вимагає законодавство. Світлана зібрала речі і поїхала до Луганська. Тепер вона працює продавцем у торгівельному центрі "Кристал" і заробляє набагато більше, якби вона працювала вчителем у сільській школі.

Тенденція №3. Учасники ринку праці постаріли

За словами Людмили Гупал, заступника начальника відділу організації працевлаштування населення, нещодавно диспетчера ЛМЦЗ, учасники ринку праці, які шукають роботу, за останні три роки помітно постарішали. "Досить часто до нас звертаються жінки за сорок, чоловіки за п'ятдесят років, - розказує Людмила Миколаївна. - Роботодавці частіше за все встановлюють вікові обмеження до 35-40 років. І це велика проблема, оскільки людина в 45-50 років працездатна, у неї вже дорослі діти, великий досвід роботи та безліч інших переваг, проте, роботодавець не поспішає надати такому претендентові робоче місце. Наші співробітники нерідко телефонують безпосередньо директору підприємства і прохають хоча б поговорити з фахівцем, який трохи старший за вік, вказаний у заявці".

Комп'ютер допомагає у пошуці нової роботи

Поспілкувавшись з представниками декількох кадрових агенцій, автор статті виявила наступну тенденцію. Якщо в державний центр зайнятості йдуть, як правило, люди за сорок, то до приватних кадрових агентств звертаються луганчани у віці 20-35 років. Провідний консультант і тренер агентства активного рекрутингу "Навигатор" Наталія Зайцева навела цікаву статистику. В "Навигатор" за останні півроку звернулось 63% жінок (серед них 30 % у віці від 25 до 35 років, 29% у віці до 25 років) і 37% чоловіків (серед них 36% у віці від 25 до 35 років, 27% у віці до 25 років). А ось літніх людей, які хотіли б якнайшвидше одержати роботу, невеликий відсоток. Жінок у віці від 45 до 55 років - 16%, старше 55 років - 5%. Серед чоловіків ситуація виглядає аналогічно.

Луганчанин В'ячеслав Захаров у віці 47 років довго не міг знайти роботу. За освітою він геолог, але за фахом не працює вже більше 10 років. Останнє місце роботи - це приватна друкарня, де платили смішну зарплату - 400-500 гривень. "Куди не зателефоную, в першу чергу запитують про вік, - розказує мій співрозмовник. - Як тільки дізнаються, що мені під п'ятдесят, то відразу говорять, що я їм не підходжу. Максимум, на що я міг розраховувати в своєму віці - це працювати сторожем за 500-600 гривень або десь на складі за 800 гривень. Дочка та її чоловік допомогли мені знайти роботу в кондитерському цехові, і тепер у мене гідна заробітна плата - 1500-1600 гривень".

Тенденція № 4. Зростає тінізація зайнятості

І хоча ніхто не може навести точну статистику, яка відображає істинну ситуацію на ринку праці, пов'язану з тіньовою зайнятістю, можна впевнено сказати, що з кожним днем все більше і більше людей погоджується працювати без трудової книжки.

У більшості випадків так працює молодь, оскільки старші люди думають про пенсію, стаж на відміну від молоді. Це з одного боку. З іншого боку працюючим пенсіонерам трудова книжка також ні до чого, адже свій стаж вони вже заробили і щомісяця одержують виплати від держави. Але оскільки вони досить мізерні, людям доводиться підробляти і, досить часто, одержувати зарплату в конвертах.

Інша категорія людей, що працюють без трудових книжок - це люди, які приїхали до Луганська на заробітки, в основному з сільської місцевості. Вони погоджуються на будь-які умови, оскільки в селах зараз роботи немає, а годувати сім'ї, навчати дітей, допомагати своїм старим батькам необхідно. Вони не мають іншого виходу.

Євгеній Городько влаштувався працювати в одну серйозну київську фірму, він повинен був поширювати аксесуари на мобільні телефони в Луганську і області. Йому видали дві картки, на одну він одержував офіційну зарплату 580 гривень, на іншу "чорну" - 1000. Люди одержують зарплату в конвертах, і це не виключення, а правило.

Тенденція № 5. Роботодавці систематично порушують закони

Мало хто з луганчан знає, куди можна звернутися у випадку порушення трудових прав.

Досить часто працівники вважають за краще не чинити опір і вилити на себе образу, бо, на їхню думку, справедливості в цьому світі не існує. Проте в Луганську є ряд організацій, які не тільки допомагають людям вирішити трудові конфлікти, але й безкоштовно складають позовні заяви про порушення прав громадян до суду. Якщо ви є членом ФПУ (Федерація профспілок України), то можете розраховувати на підтримку її правового відділу.

Диспетчер-консультант у Луганському міському центрі зайнятості завжди готовий допомогти безробітному луганчанину

Що ж примушує людей звертатися сюди? В основному, це питання, пов'язані зі звільненням, як за ініціативою керівництва, так і за ініціативою працівника, з нарахуванням пенсії, заробітної платні, наданням пільг і соціальної допомоги, різними порушеннями законодавства про працю.

"Досить часто до нас звертаються люди, які не є членами профспілки, але ми все одно їм допомагаємо, практично нікому не відмовляємо, - стверджує Наталія Данькина, правовий інспектор праці, завідуюча правовим відділом облсоюзпрофу. - За останні півроку ми провели 947 консультацій. З питань трудового договору до нас звернулося 443 люди, з приводу оплати праці - 79, з питань відпустки - 153. Людей також цікавлять питання, пов'язані з колективним договором, дисциплінарною відповідальністю, нанесенням збитків, скаргами на адміністрацію".

Чи виправить роботодаведавець допущені порушення після втручання правового відділу Федерації профспілок області, залежить особисто від самого роботодавця і від того, наскільки він законослухняний громадянин. Державна інспекція праці має право оштрафувати, оформити припис, профспілки ж таких повноважень не мають. Більшість роботодавців ігнорує навіть прокуратуру та суд. Наприклад, в один з луганських гіпермаркетів не допустили представників прокуратури і перевіряючих державних органів, а що вже говорити про громадську організацію, якою є профспілка!

"Якщо нам необхідно перевірити на підприємстві письмове звернення працівника, який є членом профспілки, або в згідно плану перевірити дотримання законодавства про працю, то роботодавець не завжди бажає зустріти перевіряючих і надати їм необхідні документи", - говорить Любов Артюхова, головний фахівець з правових питань апарату Федерації профспілок України в луганській області.

Правовий безлад не тільки вимагає перебувати насторожі, але й лякає. Адже великий підприємець легко може звільнити свого співробітника, оскільки він упевнений в безкарності скоєного.

Тягар відповідальності

Якщо ви залишилися без роботи, то можете звернутися в Луганський міський центр зайнятості або в приватне кадрове агентство. В ЛМЦЗ, наприклад, функціонує сектор самостійного пошуку роботи. Людина сідає за комп'ютер, в базі якого більше 3000 вакансій, і вибирає найбільш привабливі пропозиції. У вакансіях вказані умови роботи, розмір з/п. Потім вона підходить до диспетчера і одержує номер до одного з дев'яти інспекторів. Інспектор розповість про всі вакансії, які вас цікавлять, а домовитися про співбесіду можна вже на місці. Якщо ви хочете зареєструватися як безробітний, вам слід мати при собі паспорт, трудову книжку, ідентифікаційний код і документ про освіту. У такому випадку ви одержуєте право на допомогу.

"Якщо ви маєте стаж до 2 років, то вам виплачуватимуть 50% від вашої середньої заробітної плати, - розказує Ірина Назарова, заступник директора ЛМЦЗ. - Якщо стаж роботи становить від 2 до 5, то 55%, якщо від 6 до 10, то 60 %, якщо понад 10 років, то 70%. Якщо протягом перших семи днів пошукового терміну у претендента будуть дві необґрунтовані відмови від запропонованої нами роботи, то статус безробітного він не отримає. Розмір допомоги по безробіттю зменшується під час збільшення терміну по безробіттю. Перші три місяці вона складає 100 %, наступні 90 календарних днів - 80 %, через півроку - 70 %. Максимальний розмір допомоги - 1318, 94 грн., мінімальний - 140 гривень".

Як бачимо, Луганський міський центр зайнятості несе відповідальність за те робоче місце, яке пропонує людині. А чи несуть за це відповідальність кадрові агентства? Давайте з'ясуємо.

Говорячи про структуру ринку послуг з підбору персоналу, важливо знати про існування двох типів кадрових агенцій. Перший - це агенція з працевлаштування. Її клієнти - люди, які шукають роботу. Агенції з працевлаштування за певну суму пропонують претенденту допомогу у написанні резюме, психологічному тестуванні, занесенні інформації про кандидата в базу даних і розміщенні резюме в Інтернеті. Компаніям-роботодавцям у свою чергу пропонуються безкоштовні послуги з підбору персоналу. Другий тип кадрових агенцій - агенції з підбору персоналу або рекрутингові агентства. Їх клієнтами є компанії, які потребують тих чи інших фахівців, вони і сплачують замовлення на пошук і відбір персоналу. З претендентів платня не береться, але і зобов'язань з працевлаштування така агенція не надає. Основна мета кадрових агентств - якісне і максимально швидке заповнення вакансій, які надходять від клієнтів. В агентства з підбору персоналу звертаються компанії, що мають з високі вимоги до кандидатів і готові сплатити значну вартість за надані послуги.

Наталія Зайцева, консультант кадрової агенції "Навігатор", говорить, що юридичної відповідальності перед претендентами їх організація не несе, оскільки платні і договірні умови співпраці, а, отже, і юридична відповідальність у агенції тільки перед роботодавцем.

"Я б зазначила, що певна моральна відповідальність перед претендентом існує у будь-якої агенції, яке хоче зберегти добру репутацію, - розповідає вона. - Ми перевіряємо всіх роботодавців до укладання з ними договору. І співпрацюємо далеко не з усіма, хто готовий сплатити за підбір персоналу. Є особливий "чорний" список роботодавців, яких ми "відсіваємо" так само, як і недбалих претендентів. Роботодавці, для яких важливі власний імідж і майбутнє, прагнуть не потрапити до нього. До того ж, ми дисциплінуємо роботодавця і за допомогою договору, в якому є особливий пункт, де обмовляється, що у разі звільнення з компанії фахівця, який перебуває на випробувальному терміні, через погіршення умов праці (зниження з/п і т.п.), ми не виконуємо гарантовану заміну. В даному випадку ми можемо відмовитися від подальшої співпраці. Сума, сплачена нам компанією за даного фахівця, залишається за нами".

Хто не працює - той їсть?

Багато соціальних працівників упевнені в тому, що охочі якнайшвидше знайти роботу, у більшості випадків, звертаються до приватних кадрових агентств і сплачують гроші за комфортне та високооплачуване місце роботи, яке йому підшукають за короткий строк. Або ж вдаються до допомоги своїх друзів і знайомих. Хто ж тоді звертається до державної служби зайнятості і навіщо? За словами співробітників Луганського міського центру зайнятості луганчани до них звертаються у першу чергу з метою одержання статусу безробітного і, як наслідок, допомоги з безробіття, і лише в другу чергу за тим, щоб знайти роботу. Часто відвідують центр зайнятості охочі одержати гроші на відкриття власної справи. Але це можливо за наявності розробленого бізнес-плану.

Проблема зайнятості має ще один бік. Останніми роками багато заповзятливих громадян використовують державу для власної вигоди. Наприклад, одержують від центру зайнятості допомогу і вважають за краще не працювати. Інші влаштовуються на роботу без трудової і одночасно стоять на обліку в центрі зайнятості як безробітні. Їх подвійний статус виявити досить складно і майже неможливо. Ось і виходить, що хто не працює - той їсть.

А тим часом, офіційна статистика свідчить, що сьогодні п'ятеро працюючих забезпечують одного пенсіонера. Але якщо звернутися до інших джерел, то вони вказують на те, що всього лише двоє працюючих забезпечують одного пенсіонера. І в найближчому майбутньому ситуація погіршиться.

Статистика:

На 1 січня 2007 року в Луганському міському центрі зайнятості на обліку перебував 1771 безробітний. В першому півріччі 2007 кількість безробітних складала 3842 особи. Загальна кількість безробітних по місту - 5613 чоловік. 65,8 % з них - це немолоді жінки, в основному з вищою освітою і досвідом роботи. На сьогоднішній день центром працевлаштовано 2362 особи.

До відома:

За кількістю колективних трудових спорів Луганська область лідирує в Україні. Протягом 2007 року відділення Національної служби посередництва і примирення сприяло вирішенню на 14 підприємствах 26 спорів з 79 вимогами найманих працівників. Це становить більше 16% від загальної кількості конфліктів по Україні.

Якщо ви влаштовуєтесь на роботу, то:

 1. Влаштовуйтесь офіційно. Для цього необхідно написати заяву про прийом на роботу, мати трудову книжку. Роботодавець повинен видати наказ про прийняття на роботу, інші документи, необхідні в конкретному випадку.
 2. На людину, прийняту на роботу з випробувальним терміном, як і на всіх робітників, розповсюджуються закони України про працю. Це означає, що працівник повинен одержувати таку ж заробітну плату, як і інші члени колективу, а не у декілька разів нижче, як це практикують роботодавці.
 3. Ви маєте право на основну щорічну відпустку, яка за робочий період становить не менше 24 днів.
 4. Роботодавець не має права відправити працівника у відпустку за власний рахунок без особистої заяви останнього. Це є порушенням законів про працю.
 5. Ви маєте право на оплачуваний лікарняний.

Якщо ваші трудові права порушені:

 1. Щоб мати нагоду захистити свої права і випадку потреби виставити претензії, влаштовуйтесь на роботу офіційно згідно запису у трудовій книжці.
 2. Висловлюйте усі свої прохання до роботодавця у письмовому вигляді.
 3. Якщо ви вважаєте, що ваші права порушено, а ви є членом профспілки, звертайтеся або до правового відділу Федерації профспілок в Луганській області, або до територіальної державної інспекції з праці, або до прокуратури.
 4. Звертайтеся до суду. Не відкладайте на довгий строк складання позовів. У цьому вам допоможуть інспектор з права Федерації профспілок, приватні юристи. Майте на увазі, громадяни звільнені від сплати держмита, якщо справа стосується трудових спорів.

Якщо ви хочете знайти роботу, то:

 1. Вам необхідно визначитись. Запитайте себе, яку конкретно роботу ви шукаєте. Чітко сформульована мета - це вже 50% успіху.
 2. Будьте впевнені в собі. Страх програмує на невдачу. Знижує самооцінку, шкодить здоров'ю, псує настрій. Недаремно ж говорять, чого боїшся, те і трапляється, бо думка матеріальна. Часто повторюйте про себе і вголос позитивні твердження: "У мене обов'язково все вийде!", "Я все можу!", "Те, що я шукаю, вже шукає мене!".
 3. Намітьте план пошуку роботи. Використовуйте всі канали для розповсюдження інформації про себе: знайомих, агенції з працевлаштування, опублікуйте своє міні-резюме в ЗМІ, Інтернеті, складіть список компаній, де б ви хотіли працювати, і зробіть цілеспрямовану розсилку свого резюме. Не соромтеся нагадувати про себе, людям властива забудькуватість, особливо в питаннях, що не стосуються їх особисто. Практично будь-який ваш знайомий може, врешті-решт, вивести вас на потрібних людей.
 4. Будьте оптимістом! Помічено, що оптимістам щастить більше. Позитивний настрій, позитивний тип мислення приносить добрі плоди. Не бійтеся починати з початку, пам'ятайте, що досконалість меж не має!
Переклад статті Марини Чубенко
"Реально ли устроиться
на работу в Луганске?"
,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті