Майстер успіху / Інтерв'ю / Будівельник - професія на усі часи

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Майстер успіху

28.12.2007 Будівельник - професія на усі часи

Так вже повелося, що ринок кадрів не стоїть на місці. На зміну одним спеціальностям приходять інші, більш сучасні та пристосовані до останніх новинок технічного прогресу, деякі спеціальності та професії взагалі залишаються в минулому, бо нікому не спаде на думку нині плести постоли чи організувати виробництво самоварів. Але є професії, котрі з часом не тільки не втрачають своєї актуальності, але й здобувають все більший попит.

Юрій Тищенко

Юрій Тищенко, будівельник

От хоча б будівельник. Нині неможливо собі уявити місто, село, селище, мегаполіс, котрі б не розвивались, не будувались, не модернізувались, не ремонтувались. Тому професія будівельника завжди у повазі та пошані. Трохи про особливості нелегкої та популярної роботи розповідає каменяр-плиточник-облицювальник Юрій Тищенко.

- Що змусило Вас обрати таку професію?

- Як не парадоксально, та, все-таки, гроші. Сьогодні спеціаліст з хорошими руками і, хай навіть з початковою, освітою може отримати чималу винагороду за свою працю. У нашій країні зарплатнею в тисячу доларів може похвалитися, погодьтеся, далеко не кожен.

- За такого розміру оплати будівництво, напевне, не відчуває потреби у кадрах?

- Якраз навпаки - кваліфікованих кадрів, котрі б вміли працювати, і головне хотіли б цього, якраз не вистачає. Не кожен може отак просто стати і робити цю роботу якісно, як того вимагають. Ще більша проблема - люди, котрі хотіли б працювати, бо будівництво - справа важка. Набагато простіше - обслуговувати клієнтів чи рахувати гроші. Нині будівельна спеціальність - це непоганий шанс заробити, більшість, хто цього прагне, не планує присвятити будівництву все життя, а так - просто підзаробити. Не вистачає будівельникам і керівництва. Знайти нині дійсно кваліфікованого прораба, майстра, менеджера, архітектора - справа дуже нелегка.

- Чи існує на будівництві якась певна специфіка відбору кадрів?

- Так. При гострій нестачі кадрів можна потрапити до керівної ланки, навіть не маючи відповідної освіти, а просто, так би мовити, "набивши руку". При різкій нестачі кадрів будівельні організації та фірми збільшують оплату людям з вулиці, котрі не мають ані відповідних умінь чи навиків, ані відповідної будівельної освіти. Людина ж, котра вже щось вміє та знає, фактично стає майстром, - показує, як правильно треба виконувати той чи інший процес, контролює, виправляє, навчає.

- Куди найкраще податися спеціалісту, аби заробити?

- Звісно, за кордон. Там наші будівельники у великій пошані, та й оплата там у декілька разів вища. Тим паче що рівень життя іноземців цілком пристойний - тому мало хто погодиться навіть за чималі гроші важко працювати. Іноземцям набагато вигідніше запросити українців, росіян, та й взагалі вихідців з колишнього СНГ. Вони вміють якісно працювати, та й оплата їх часто більш ніж влаштовує.

- Чому бути будівельником важко?

- Я сказав би, просто нелегко. Досить часто доводиться перетягувати важкі будівельні матеріали, працювати за будь-якої погоди, дихати пилом, шкідливими речовинами, інколи доводиться працювати цілий день на висоті, та й нещасні випадки на будівництві - не така вже велика рідкість. Одним словом, доводиться постійно знаходитися у напрузі. Пам'ятаю свій найважчий день на роботі - страшенна злива, наша бригада на тросі десь на рівні 12 поверху, невимовний стукіт, гуркіт, та й нам не доводиться просто так сидіти, мусимо працювати. Але до всього звикаєш, тому й нелегко.

- Чи змінюються з часом вимоги до цієї професії?

- Я для себе відзначив, що змінюються вони ледве не щодня. Якщо взяти часи перебудови, популярними були стандартні багатоповерхівки; а з приходом незалежності нашу роботу почав визначати Захід. Тоді ж з'явилася мода на двоповерхові котеджі за містом. Згодом почали будувати замість стандартних "коробок" новітні багатоповерхівки за індивідуальним замовленням - ви, напевне, помічали у великих, та й не тільки великих, містах гігантські будівлі з панелей, у основі котрих - скло. А взяти хоча б бум на пластикові вікна, євроремонти…

Зараз з'явилися інвестори, котрі замовляють цілі квартали, знову ж таки, на західний зразок. Тут і вимоги на декілька порядків вищі - такі багатоповерхівки мають будуватися з екологічно чистих матеріалів, із застосуванням новітніх технологій, із індивідуальним опаленням, мати всі ступені та рівні захисту потенційного покупця такого житла і від води, і від вітру, і від сонця, і від гамірних сусідів. Плюс до всього, тепер, купуючи житло, покупець звертатиме увагу, не лише на квартиру, а й на наявність паркінгу, пішохідних доріжок, дитячих майданчиків тощо.

Одним словом, ледве не щодня з'являється щось нове, що треба втілювати в життя. Відтак, доводиться постійно вчитися, слідкувати за останніми тенденціями та розробками, працювати з такими матеріалами, про які ще кілька років тому взагалі ніхто не чув.

- Будівництво - це вигідний бізнес?

- Надзвичайно. Ціна на житло постійно зростає, тому й попит на будівельників шалений. А нерухомість нині - взагалі найвигідніша інвестиція.

- Чи були у Вас у дитинстві якісь схильності до цієї спеціальності?

- Як і всі - грався в кубики в дитячому садочку, допомагав батькові лагодити дах. Більше нічого такого будівельного в своєму житті не спостерігав.

Здається, що будівельна справа - одна з найнадійніших, а той, хто обере собі цю професію - аж ніяк не прогадає. Бо попит на таких фахівців буде завжди, тож без роботи сидіти не доведеться, як і без шматка хліба. Головне, - дійсно стати майстром своєї справи та не боятися нічого нового. Тоді не так важливо буде, що будувати: фортецю для феодала, модернізований котедж чи щось надсучасне і надгігантське. Головне, - що твоя робота приносить величезну користь, її помічають, вона стає не просто частиною міста, а й цілою історією. А вона, до речі, має здатність повторюватися. Так що не за горами нові піраміди, висячі сади Семіраміди, храми та Ейфелеві вежі…

Олена Марченко,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Інтерв'ю