Майстер успіху / Інтерв'ю / "Програмування - це схоже на чаклунство"

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Майстер успіху

28.02.2008 "Програмування - це схоже на чаклунство"

Важливість праці програміста в епоху, цілком залежну від високих технологій, переоцінити важко. Веб-розробник Олександр Скакунов встигає не тільки займатися підтримкою Співтовариства українських розробників (DOU), а й вести власний блог для програмістів-початківців. Окрім цього, у свої 25 він є співзасновником компанії Zillion, яка займається зовнішньою рекламою. Але улюбленій справі - програмуванню - зраджувати не збирається.

Олександр Скакунов

Олександр Скакунов, веб-розробник

- Олександре, розкажіть, як Ви прийшли в цю спеціальність?

- Класі у шостому мені подарували книгу "Дві подорожі з комп'ютером", в якій технічні деталі були нанизані на захоплюючий сюжет. Тоді мені запала в душу своєрідна романтика обчислювальних центрів і зосереджена праця інженерів, які працюють на передовій науки і техніки. Відтоді і живу в цьому романтичному світі...

- А коли приєдналися до команди developers.org.ua?

- У команду DOU я потрапив порівняно нещодавно - хоча вболіваю за проект від самісінького початку: якась дуже вже рідна атмосфера. Якось набрів - і залишився. Досі ходжу у фірмовій футболці DOU на різні багатолюдні заходи.

- Що зараз входить у сферу Ваших робочих обов'язків?

- Вирішую задачі, пов'язані з PHP-розробкою, і працюю директором з розвитку.

- А чим раніше доводилося займатися?

- Великим мінусом офшорного програмування є те, що не завжди можна розголошувати, хто є замовником - і навіть попрацювавши на імениті західні фірми, пред'явити їх у резюме не вийде. Отже, скажімо скромно - 6 років працюю PHP-розробником.

- І у чому особливість Вашої спеціалізації?

- Спершу про особливість програмістів взагалі. Психолог Рольф Ширм розділив людей на "зелених", "червоних" і "синіх". Щоб було зрозуміліше, це Араміс, д'Артаньян і Атос відповідно. Так от програмісти - це типові "сині", мислителі. Їх не зачіпає зовнішня атрибутика екстравертів-"червоних" і дратує емоційність "зелених". Звідси такі якості як точність, зосередженість, когнітивна простота (чорно-білі тони), і часто перфекционізм.

PHP-програмісти, на мою думку, не дуже виділяються із загальної маси. Вважається, що у PHP низький вхідний поріг. Я сам, будучи студентом, влаштувався на роботу підтримувати сайт на PHP, а з першої зарплати купив книжку з цієї мови - і ніхто нічого не помітив.

PHP не вистачає багатьох плюсів інших мов, тому існує думка, що PHP - недо-мова. Проте, навіть знаючи це, PHP-розробники, з якими я спілкувався, не дуже засмучені: по-перше, кожний інструмент хороший для певного кола завдань, по-друге, вміючи добре працювати хоча б одним інструментом, завжди можна добре заробити.

- За що любите свою професію?

- Це ж чиста творчість! Говорять, програмісти - це останні ремісники; вони заробляють тим, що роблять своїми руками.

Це схоже на чаклунство. Ми, розробники, робимо речі, до яких не можна торкнутись руками, але які є активною частиною цього світу. Окрім цього, це професія, де дуже цінується правильна лінь - "розумний знає, як зробити, мудрий - як не робити".

З іншого боку, точність як професійна якість часто приводить до пуризму - люди такої вдачі обов'язково помітять, якщо ви скажете "мій кохве".

- Олександре, що Ви порадите тим нашим читачам, які тільки збираються присвятити своє життя програмуванню?

- Абітурієнту порада одна: спробувати чесно зрозуміти, хто вибрав, у який інститут і на який напрямок вступати - ви або мама. Дуже часто молоді люди вступають до ВНЗ аби догодити бажанням батьків або як дань моді, а усвідомлення цього приходить через 3-4 роки, коли дорогоцінний час упущено. На комп'ютерах світ клином не зійшлося. Якщо ж все-таки вирішили розвиватися у цьому напрямку, раджу піти підмайстром у місцеву контору, хоч би і безкоштовно. Навіть якщо перший час ви розноситимете каву, ви побачите інфрастуктуру зсередини, а це - цінний досвід. Таким чином, ви більш чітко зрозумієте, які предмети вам явно знадобляться, а які - не дуже.

І ще дві поради. По-перше, спробуйте якомога раніше придумати тему свого диплома, тоді всі свої курсові або РГЗ (розрахунково-графічне завдання - прим. ред.) десь курсу з третього можна буде присвятити своїй темі. Ця "правильна шара" працює! Уявіть - всі, скриплячи зубами, роблять ненависну розрахунківку, а ви займаєтеся своїм улюбленим проектом. Хочете робити стартап - починайте вже зараз.

І, по-друге, якщо теми поки що немає, суньтесь у всі цікаві проекти, які зможете: випускнику часто немає чого пред'явити як резюме, а ось такий практичний, "польовий" досвід дуже цінується роботодавцями. Зокрема, не влаштовуйтеся влітку на "липову" практику до батьків на роботу - йдіть на реальне підприємство.

- А взагалі, на Вашу думку, програмування краще вивчати в якихось певних ВНЗ, чи, можливо, самостійно?

- Інженер - це той, хто може збудувати за гривню те, що будь-який дурень зробить за дві. Отже головне тут - не вільне володіння мовами програмування, а системний підхід. Це спосіб мислення, так що кожному необхідно проходити цей шлях самому. І, згадуючи "Розумника Вілла Хантінга", можна витратити багато тисяч на стандартне навчання у ВНЗ або зовсім трохи - на самоосвіту, а результат буде дуже різним.

Взагалі ж у нашій галузі не втрачає актуальність приказка "вік живи - вік учись". Навіть гуру деколи вигукують: "О, а я цього не знав!"

- В Європі та США попит на IT-фахівців поступово знижується, а як справи з цим в Україні?

- На даний момент в Києві так важко знайти розробників, що компанії звернулися у регіони. У цього процесу є мінус - хлопці, вчорашні студенти, нічого не вміючи, із старту хочуть відчутних грошей.

Я гадаю, незабаром у нас піде хвиля стартапів, і крім аутсорсингу розвиватимуться місцеві проекти, а це потребуватиме нових рук. Отже голодними девелопери не залишаться.

Переклад статті Тетяни Гречихи
"Программирование -
это сродни волшебству"
,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Інтерв'ю