Майстер успіху / Інтерв'ю / Фармацевт - і медик, і хімік, і біолог...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Майстер успіху

05.03.2008 Фармацевт - і медик, і хімік, і біолог...

Якщо у Вас починається легке нездужання, то Ви можете зайти до найближчої аптеки, де Вас зустріне привітна людина в білому халаті - фармацевт. Вона обов'язково розкаже, які ліки краще придбати і як їх приймати, щоб позбутися недуги. Про багатогранність і специфіку роботи фармацевта розповідає завідуюча аптекою № 9 м.Харкова, заслужений працівник охорони здоров'я України Лариса Андріївна Носкова.

Лариса Андріївна Носкова

Лариса Андріївна Носкова, завідуюча аптекою № 9 м.Харкова

- Здрастуйте, шановна Ларисо Андріївно! Розкажіть, будь-ласка, про спеціальність "фармацевт", і про те, які якості людині мають бути притаманні, щоб вона могла опанувати цю професію.

- Здрастуйте! Хотілося відразу сказати, що наша професія - від Бога. Фармацевт повинен стояти на сторожі охорони здоров'я людини, адже не дарма наша служба називається "Охорона здоров'я". Провізор, як ще називають фармацевтів, (provisor - той, що заздалегідь піклується про що-небудь, аптечний працівник, який має вищу фармацевтичну освіту, - Сучасний словник іноземних слів (М., 2000), фармацевт - фахівець, який має середню освіту) має бути провидцем і контролювати всі призначення лікаря. У обов'язки лікаря входить: прийняти хворого, поставити діагноз і виписати рецепт, тобто зробити призначення, з урахуванням діагнозу і побічної дії ліків (Міністерством охорони здоров'я України затверджений перелік препаратів, які відпускаються по рецепту лікаря і без рецепту, згідно з ним і виписуються ліки). У будь-якому випадку фармацевт (провізор) повинен контролювати призначення лікаря, допомогти пацієнту підібрати необхідний препарат, розповісти, як його приймати, чим запивати, не забути згадати про побічну дію і протипоказання.

Але не всі можуть одержати дорогу і якісну консультацію лікаря, інколи займаються самолікуванням, про ліки довідуються від знайомих або родичів. Але, не знаючи про побічну дію препарату, хворий може завдати шкоди своєму здоров'ю. І у таких ситуаціях необхідно проконсультувати відвідувача. Тому кожен провізор має бути професіоналом у своїй сфері. Фармація старша за медицину: на зорі цивілізації люди займалися лікуванням і зціленням за допомогою трав і дарів природи, займалися гомеопатією, а вже пізніше з'явилася медицина. Провізор повинен використовувати в своїй роботі всі кращі вікові досягнення. І, перш за все, він має виявляти милосердя, адже турбота про людей - головне у професії фармацевта. Якщо не буде цієї основи, то не буде і необхідного рівня знань і, відповідно - допомоги хворим і хорошого результату. Необхідно бути людяним, а не "робити бізнес".

Фармацевт - і медик, і хімік, і біолог, але не продавець. Головне - не нашкодити. Провізор не має права брати гроші в руки, адже гроші - основний переносник інфекцій. Він має займатися тільки тим, чому його учили, а не рахувати здачу.

- Розкажіть про свою кар'єру, чого Ви досягли у професійній діяльності?

Колектив аптеки № 9 м.Харкова

Колектив аптеки № 9 м.Харкова

- Мій стаж роботи вже перевищує 30 років. Після закінчення фармакологічного інституту я почала працювати на посаді провізора у торговому залі, де пропрацювала 7 років. Після цього займалася виготовленням лікарських форм, а потім перейшла на адміністративну посаду. Завідуючою аптекою № 9 м. Харкова працюю вже 25 років. Аптека завжди була у пошані, тому що колектив працює злагоджено, професійно і з душею. Мої заслуги - це заслуги колективу, а колектив неодноразово нагороджувався Почесними грамотами Міністерства охорони здоров'я, має безліч Почесних грамот від керівництва області, орден Дружби народів (1987 р.), Орден Святої Софії за благодійність і нагороду "Лідер України" за створення і забезпечення аптеки високого рівня.

Але найвище досягнення - те, що люди звертаються до нас, це свідчить про якісну роботу колективу. До аптеки завжди приходили перші особи міста, а це говорить про високу довіру до обслуговування.

- Як Ви стали фармацевтом?

- Ще зі шкільних років у мене виявилася схильність до медицини. Після закінчення школи вступала в Москві до медичного інституту на стоматологічний факультет, але трохи недобрала прохідний бал. Для інституту він був досить високий, і мені запропонували піти на фармакологічний факультет. Я погодилась і не шкодую.

- Розкажіть, з якими роботами вдається справлятися Вам і Вашому колективу в аптеці?

- Професія "провізор" - складна і цікава. Основні наші завдання, - як і у будь-якого фармацевта, - не продаж, а відпуск ліків: хворому необхідно розповісти як приймати ліки, з'ясувати, чи є у нього якісь протипоказання до препарату. Тому що навіть найпростіші і, на перший погляд, нешкідливі препарати, такі як активоване вугілля, вітамін С чи додаткові компоненти, можуть викликати алергічні реакції чи дати небажану побічну дію. Недарма емблема нашої спеціальності - чаша і змія з отрутою, що крапає: крапля отрути може вилікувати, а може і погубити. Кожні ліки можуть вилікувати, але при неправильному прийомі - викликати небажані наслідки. І, природно, на провізорів покладений контроль за відпуском препаратів відповідно до Наказів Міністерства охорони здоров'я України і призначення лікаря.

Для виготовлення лікарських форм за індивідуальними рецептами й існують аптечні ліки, щоб забезпечити індивідуальний підхід до кожного хворого. В дуже небагатьох аптеках залишилося аптечне виробництво ліків, і я пишаюсь, що наша аптека одна з небагатьох, де вдалося його зберегти. До кожного хворого має бути індивідуальний підхід - адже навіть нежить у немовляти, підлітка, дорослої і літньої людини протікає абсолютно по-різному. Обивателі, як правило, лікуються одними і тими ж препаратами, а цього робити не можна. Для підготовки спеціальних препаратів й існує аптечне виробництво, щоб для кожного хворого приготувати необхідні ліки. Щоб підтримувати аптечне виробництво, доводиться вирішувати багато завдань: створити умови, одержати ліцензію, закупити компоненти, підготувати фахівців, виготовити якісний препарат.

Наша професія користується великою популярністю у молодих людей. Вступити до ВНЗ дуже складно. Окрім цього, студенти хочуть здобути хорошу освіту і працювати в хорошій аптеці. Аптека № 9 є базовою для проходження виробничої практики для студентів фармацевтичних спеціальностей, через наші зали проходять безліч студентів, багато хто хотів би залишитися і працювати в нашому колективі.

Наша аптека також виконує соціальну функцію, ми займаємося благодійністю. Це вищий ступінь прояву милосердя не тільки окремим фармацевтом, але і всім колективом. Ми допомагаємо будівництву дитячого онкологічного центру в Києві, допомагаємо дитячим будинкам, інвалідам війни, чорнобильцям. Орден Святої Софії ми одержали саме за благодійність.

- Від чого Вам довелося відмовитися в житті, і що Ви здобули у процесі професійної діяльності?

- В основному, звичайно, бракувало уваги сім'ї, адже робота займає багато часу. Величезна кількість сил витрачається на утримання якісної матеріально-технічної бази, дуже багато уваги необхідно приділяти і колективу, регулярно поповнювати і свої професійні знання.

Найбільше надбання - це колектив. Звичайно ж, я пишаюся своєю командою, багато хто працює зі мною вже 15-20 років, всі - професіонали своєї справи, до роботи підходять з душею.

Важко сказати, що втратила, а що здобула: істина - десь посередині. Переконана в тому, що щастя - це коли вранці із задоволенням поспішаєш на роботу, а увечері із задоволенням поспішаєш додому!

- Що Ви порадите молоді зробити для того, щоб досягти успіху в роботі фармацевта?

- Неможливо знати все про спеціальність відразу і стверджувати, що, мовляв, я хочу бути фармацевтом. Усю глибину спеціальності пізнаєш, тільки коли закінчуєш інститут і починаєш трудову діяльність. Просто від початку необхідно визначитися, до якого напрямку є потяг. Якщо молода людина добре знає і любить хімію, анатомію, біологію, то вона стане хорошим лікарем або фармацевтом. Провізор повинен розуміти, як взаємодіятимуть речовини в різних препаратах і як діятимуть на організм людини. Без хімії немає фармакології, без цих знань фармацевт не знатиме механізму дії препарату.

Звичайно ж, щоб досягти успіху необхідно працювати чесно, любити свою професію. Безумовно, бути людяним - думати про тих, хто поряд, про колег, бути членом команди. Коли є команда професіоналів, ось тоді і буде результат, а успіх - це не тільки гроші, має бути моральне задоволення, задоволення від того, що ти комусь допоміг, вилікував, врятував комусь життя. За моральним задоволенням і професіоналізмом завжди приходить і матеріальне благополуччя.

Переклад статті Дмитра Тарана
"Фармацевт - и медик,
и химик, и биолог…"
,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Інтерв'ю